“İnsanlar artık antisemit olmaktan utanmıyor”

Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel, antisemitizme karşı mücadelenin hiçbir zaman son bulmayacağını ancak bu mücadelede yenik düşülmeyeceğini belirtti

“İnsanlar artık antisemit olmaktan utanmıyor”

Prof. Elie Wiesel’in Auschwitz Müzesindeki Yahudi pavyonunun açılış töreninde en önemli konuşmacı olarak orada hazır bulunacağı tahmin ediliyordu. Çünkü Wiesel Holokost döneminde bu temerküz kampında bulunmuş ve savaş sonrasında oradan canlı kurtulmayı başarmıştı.

Oysa Nobel Barış Ödülü sahibi yazar Wiesel özel nedenlerden dolayı geçtiğimiz hafta Uluslararası Holokostu Anma Günü’nde gerçekleşen bu önemli etkinliğe katılamadı. Yediyot Aharonot Gazetesine yaptığı açıklamada antisemitizme karşı mücadelenin hiçbir zaman son bulmayacağını bu mücadelede de yenik düşülmeyeceğini söyledi.

DÜNYA HALA SESSİZ

“Bütün kurbanlar Yahudi değildi, fakat bütün Yahudiler kurbandı” sözlerinin sahibi Elie Wiesel, Holokost’un insanların hafızalarında iyice yer etmiş olmasına büyük önem veriyor, tüm dünyanın kayıtsız ve sessiz kaldığı 1939 ile 1945 yılları arasında gerçekleşen olayların yenilenmesi tehlikesinden endişe duyuyor.

“Holokost tektir fakat sürekli anımsanması gereken evrensel bir anlama sahiptir” diyen Wiesel, İran’ın nükleer güce sahip olması ve Suriye’deki 150 bin kişinin yaşamını yitirdiği iç savaş konusunda dünyanın hala suskunluğunu korumasını hayretle karşıladığını söylüyor.

Wiesel, Batı dünyasında özellikle Macaristan ve Ukrayna’da gerçekleşen olaylar göz önüne alındığında Doğu Avrupa’da hala koyu bir antisemitizm dalgasının ve söylemlerinin var olduğuna dikkat çekmekte.

Wiesel görüşlerini şu sözlerle dile getirmekte, “Ne yazık ki antisemitizm hala var olmaya devam ediyor. İki bin yıldır var ve büyük olasılıkla var olmaya devam edecek. Oysa ben Holokost’un anılarının, antisemit düşünceleri ile övünen kişileri utandıracağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Değişik ülkelerde var olmaya devam ediyor ve sanırım insanlar artık antisemit olmaktan herhangi bir çekince duymuyorlar ve utanmıyorlar.”

Elie Wiesel dünyayı yeni bir felaketten kurtarmanın tek şansının  Holokost hafızasını canlı tutmak olduğuna inancını koruyor. Çağdaş antisemitizmin öncelikle İsrail karşıtlığından kaynaklandığını söylüyor ve “İkisini birbirinden soyutlamak çok zor” diyor.

Birçok ülkede antisemit olmak ayıp değil” sözleri ile görüşlerini belirten Holokost Kurtulanı Elie Wiesel, “Antisemitizm olmasaydı Auschwitz de olmazdı” demekte.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın