Anne Frank’ın arkadaşı kurtarıcısını buldu

Anne Frank’ın sınıf arkadaşı Nanette Blitz Konig’in kızı Elizabeth Kahn, annesini Bergen Belsen temerküz kampından kurtaran İngiliz Binbaşı Leonard Berney’in izini 68 yıl aradan sonra buldu

Anne Frank’ın Bergen Belsen’deki vahşetten kurtulan Yahudi sınıf arkadaşı Nanette Blitz Konig’in kızı Elizabeth Kahn, annesinin yaşamını kurtaran İngiliz subayı ile bir araya geldi.

59 yaşındaki Elizabeth Kahn, 93 yaşındaki emekli İngiliz binbaşı Leonard Berney ile buluşup kendisine ailenin şükranlarının bir ifadesi olarak özel gümüş plaket sunmak üzere İsrail’e gitti.

İngiliz ordusu 11. zırhlı tümeninin bir subayı olan Yahudi Leonard Berney, 1945’in 15 Nisan günü Bergen Belsen Kampı’na ilk giren ilk askerlerdendi.

Almanya’nın kuzey batısında yer alan bu kampta 1941 ile 1945 yılları arasında 50 bin kişi öldürüldü. Elizabeth’in bugün 84 yaşında olan Hollandalı annesi Nanette Blitz Konig’in adı Anne Frank’ın ünlü günlüğünde de geçer. Nanette, Anne Frank ile aynı dönemde bu dehşet kampında bulunmuş, kampın kurtarıldığı günlerde Leonard Berney’e tercümanlık yapmıştı.

BİNBAŞI KAMPA İLK GİRİNLER ARASINDA

Kampın özgürlüğüne kavuşturulduğunda artık 16 yaşında olan genç kızın isteği üzerine Binbaşı Berney Londra’nın kuzeyinde yaşayan akrabalarına mektup göndermiş Nanette’in hayatta olduğunu bildirmişti.

Kahraman binbaşı güvende olduğundan emin olmak amacıyla 1949 yılında Nanette Blitz Konig’i Londra’da ziyaret etti. Savaş sonrasından emekliye ayrıldığı 1977 yılına dek hazır giyim endüstrisinde çalışan ve son yıllarda bir gemide yaşamakta olan Berney, “Elizabeth ile bir araya gelip annesi ile benim karşılaşmamızın öyküsünü anımsamak güzel bir sürpriz oldu. Bu öyküyü ayrıntıları ile anımsamakta zorlanıyorum çünkü o günlerde askerlerimle birlikte çok sayıda perişan durumda tutuklu ile ilgilenmek zorundaydık. Nanette’in hayatta kalmış ve kurduğu aile ile mutlu bir yaşam sürmüş olmasından mutluluk duyuyorum,” demekte.

Nanette İngilizce bildiği için kampta binbaşı Berney’e tercümanlık yaparak yardımcı olmuş, hayatta kalabilmiş diğer tutuklularla iletişim kurmasını sağlamıştı.

Binbaşı Leonard Berney, Bergen Belsen ölüm kampının özgürlüğüne kavuşturulması sırasında ve Holokost kurtulanlarına yardım eli uzatma konusunda gösterdiği üstün çaba nedeniyle savaş sonrasında bir madalya ile taltif edildi.

1953’ten beri Brezilya’nın San Paolo kentinde yaşamakta olan ve üç çocuk, altı torun, üç torun çocuğu sahibi, 84 yaşındaki Nanette Blitz Konig, “Hayatta kalmamın en büyük etkenlerinden biri binbaşı Berney’dir,” demekte.

Nanette; İngiliz ordusu askerlerinin Bergen Belsen’e girdiklerinde, karşılaştıkları manzara karşısında neredeyse şoka girdiklerine, tanık oldukları vahşete hazırlıklı olmadıklarına, dışarıdan gelen hiç kimsenin kampta gördüklerini hayal bile edemeyeceğine değinmekte.

NANETTE KAMPTA ANNE FRANK’I GÖRDÜ

Anne Frank 1945’te Bergen Belsen’de yaşamını yitirdi, tutuğu günlük tüm dünyada uluslararası bir ün kazandı. Nanette arkadaşı Anne Frank hakkında, “Hollanda’da Yahudi öğrencilerin eğitim gördüğü 25 okul vardı. Ben onunla aynı okuldaydım,” demekte.

“O okuldan Anne Frank ile Bergen Belsen’de yeniden bir araya gelen tek öğrenci bendim galiba. Ben 7 numaralı, Anne 8 numaralı kamptaydık. Tel örgülerin ardından birbirimizi görüyorduk. Ona birçok kez rastladım, hatta Auschwitz’de neler olduğunu Anne’dan öğrendim. Bana günlüğünden söz etti. Bu günlüğü savaş sonrasında yazacağı bir kitapta kullanmayı tasarlıyordu. Fakat günlüğünü bu şekliyle yayınlamayı hiçbir zaman düşünmüyordu. İkimiz de birer iskelete dönüştüğümüz için birbirimizi zor tanıdığımızı anımsıyorum” sözleri ile Anne Frank ile anılarını dile getirmekte.

Miami’de yaşamakta olan Nanette’in kızı Elizabeth, Leonard Berney’in oğlu John Wood ile Facebook’ta temasa geçip bu karşılaşmayı düzenledi. Bu deneyimini belgesel bir filme dönüştürmekte olan Elizabeth, annesinin hayata tutunmasında büyük rol oynayan İngiliz binbaşı ile bir araya gelip onunla konuşmaktan, ona şükranlarını dile getirmekten büyük mutluluk duydu.

“Annemin akrabalarına yazdığı mektubu, ayrıca güvende olup olmadığından emin olmak için yolladığı mektupları kendisine gösterdiğimde, Leonard Berney kendi yazısını tanıdı ve çok heyecanlandı” diyen Elizabeth, “Heyecanını belli eden bir değil Leonard Berney ama yazdığı mektupların satır aralarında şefkatini ve endişesini hissetmemek mümkün değil. O şaşırtıcı bir kişiliğe sahip, İngiliz ordusunun tipik bir subayı idi. Ailemizin diğer fertleri ile tanışmaya hazır olduğunu hissediyorum,” sözleri ile annesinin kurtarıcısını anlatmakta.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın