2014 Jan Karski yılı olacak

Polonya, Holokost konusunda mütteffikleri ilk kez bilgilendiren ve 2000 yılında hayata veda eden partizan Jan Karski’yi onurlandırmak üzere 2014 yılını “Jan Karski Yılı” olarak ilan etti

2014 Jan Karski  yılı olacak

Yahudi olmayan Jan Karski 1914’te Lodz kentinde doğmuş, İkinci Dünya Savaşı’nda Polonya Direniş Gücü’nde kurye olarak görev yapmıştı.

Varşova Gettosu ve Izbica transit kampına sızmayı başaran Karski, Yahudilere uygulanan vahşete tanık olmuş, Batı’yı Holokost konusunda bilgilendiren ilk kişilerden biri olmuştu. Genç partizan Karski, Britanya Dışişleri Bakanı Anthony Eden ile Başkan Franklin Roosevelt’e duruma müdahale edilmesi konusunda çağrıda bulunmuş ancak olumlu yanıt almamıştı. Jan Karski’nin kaleme aldığı ‘The Story of a Secret State’ adlı kitabı best-seller oldu. Savaş sonrasında Karski, Georgetown University’de öğretim üyesi oldu. 1982’de Yad Vaşem Holokost Araştırma Merkezi tarafından Uluslararası Dürüst payesi ile ile onurlandırılan Jan Karski’ye 1994’te İsrail Onursal Vatandaşlığı verildi.

Önümüzdeki 2014 yılında Jan Karski anısına Polonya’da düzenlenecek konferans, seminer ve eğitim programlarına Başkan Bronislaw Komorowski onursal başkanlık yapacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın