ABD’nin ilk Hitler karşıtı filmi gün yüzüne çıktı

ABD’nin ilk Hitler karşıtı filmi gün yüzüne çıktı

Hitler’s Reign of Terror” adlı film ABD’li sanayici ailesinin oğlu olan Cornelius Vanderbilt tarafından 1933’te Hitler’in iktidara gelmesinin ardından Almanya’ya yaptığı gezi sırasında çekildi.

Vanderbilt’in çekimlerinde Nazi partisinin kalabalık gösterilerinin, Nazi karşıtı kitapların yakılmasının, Yahudi işyerlerinin talan edilmesinin görüntülerine yer verilmiş.

Belçika Sinematek’i film arşivi müdürü Bruno Mestdagh, 1934’de New York’ta ilk gösterimi yapılan filmin büyük ilgi gördüğünü belirtiyor. Ancak ABD’deki Alman Elçiliği’nin karşı çıkması üzerine film sansürlenir. ABD’nin diğer kentlerinde gösterimi yapılsa da pek fazla ilgi görmez.

Filmin Belçika arşivlerinde korunmuş olmasının nedeni, savaş öncesinde gösterilmek üzere o ülkeye getirilmiş olduğu şeklinde açıklanmakta. Bundan iki yıl kadar önce arşiv küratörleri ellerindeki filmin mevcut tek kopyası olduğunun farkına vardılar. “Hitler’s Reign of Terror” ekim ayından itibaren New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde gösterilmeye başlayacak.

Aktüalite şeklinde çekilmiş filmin orijinal kopyasındaki görüntüler üzerine yönetmen Vanderbilt seslendirme yaptı. Bir buçuk saatlik filmde Hitler’in kalabalıklara yaptığı konuşmayı aktarılırken yönetmen, Hitler’in ilköğretimini gördüğü Avusturya kasabası Leonding’de de çekimler yapmış. Görüntülerin üzerinden geçen konuşmada Vanderbilt; “Anladığıma göre Hitler o civarda pek de sevilen bir çocuk değilmiş. Hiç kimse onun hakkında olumlu bir söz söylemedi” demekte

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın