Hindistan’ın Yahudi güzellik kraliçeleri

Hindistan sayıca çok önemsiz bir Yahudi nüfusuna sahip olmasına rağmen, geçmişte ve günümüzde, ülkelerini uluslararası güzellik yarışmalarında temsil eden Yahudi kadınlarının sayısı oldukça kabarık

Hindistan’ın Yahudi güzellik kraliçeleri

1,3 milyar nüfusa sahip Hindistan’da sadece 5 bin kişilik bir Yahudi nüfusu yaşıyor. Buna karşın ülkelerini uluslararası güzellik yarışmalarında temsil eden Yahudi kadınların sayısı oldukça fazla. Aslında Hindistan’ın ilk güzellik kraliçesinin de Yahudi olması tarihsel bir gerçek. 1947’de gerçekleşen Hindistan’ın ilk güzellik yarışması Times of India gazetesinin bir yan yayını Femina tarafından düzenlenmiş ve o yıl Hindistan güzellik kraliçesi tacını  Bağdat kökenli bir Hindistan Yahudi’si olan Esther Victoria Abraham (1912-2006) takmıştı. Hindistan güzeli seçilen Esther Victoria Abraham, Pramila lakabıyla ülke sinemasının başarılı ve ünlü artistlerinden biri olmuştu.

Yirmi yıl sonra, 12 Mart 1967’de Miss India seçilen Esther Victoria Abraham’ın kızı Naqi Jahan, Melbourne’de gerçekleşen Pasifik güzeli yarışmasında Hindistan’ı temsil etmişti.

Annesi Yahudi olduğu halde Naqi Jahan Müslüman kültürüne göre büyütülmüştü çünkü anne Esther Victoria Abraham dönemin çok popüler bir aktörü olan Müslüman Kumar ne Syed Hasan Ali ile evlenmişti. Günümüzde bu çiftin oğlu Haider Ali, Bollywood sinemasının başarılı bir aktörü.

Hindistan’ı Miss World yarışmasında temsil eden ilk Hintli olma onuru, bu ülkedeki en kalabalık nüfusa sahip Yahudi toplumu olan Bene Israel mensubu Fleur Ezekiel’e nasip oldu. Fleur Ezekiel 1959 yılında Dünya Güzellik Yarışmasında Hindistan’ı temsil etmişti.

Günümüzde Bollywood’un olmazsa olmaz ünlüleri Siddharth, Kunal ve Aditya’dan oluşan Roy Kapur kardeşlerin anneleri Salome Aaron 1972’de Hindistan güzeli seçilmişti. İlk gençlik yıllarında dansöz olan Aaron sonraki yıllarda Bollywood’da koreograf olarak kariyer yaptı. Salome Aaron’un Hindu eşinden olan üç oğlundan en büyüğü Siddharth bir film şirketinin başarılı bir yöneticisi, diğer oğulları Kunal ile Aditya yine sinema sektörünün ünlü oyuncularıdır. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın