Elisabeth Maxwell yaşamını yitirdi

Bir dönemin medya devi Robert Maxwell’in eşi Elisabeth Maxwell 92 yaşında hayata veda etti. Yahudi dinine mensup olmamasına rağmen Elisabeth Maxwell yaşamını Holokost eğitimine ve Yahudi-Hıristiyan ilişkilerinin geliştirilmesine adamıştı.

1921 yılında Fransa’da doğan Elisabeth Maxwell, Sorbonne’da hukuk, Oxford’da çağdaş lisanlar bölümlerini tamamladı, doktorasını felsefe dalında yaptı. Holokost üzerine iki kitabın editörlüğünü yaptı, 1994’de de otobiyografisini yazdı. Elisabeth Maxwell, Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki ilişkilere ivme kazandırma yönünde faaliyet gösteren Cambridge’deki Woolf Institute’un başkanlığını yaptı.

Elisabeth, 191 yılında teknesinden denize düşerek esrarengiz bir şekilde yaşamını yitiren medya devi Robert Maxwell ile 46 yıl evli kaldı. Elisabeth çocuklarının ileride faydalanması için bir aile ağacı hazırlarken akrabalarından 300 kişinin Holokost’ta öldürüldüğünü keşfetti. 2005 yılında kendisi ile gerçekleştirilen bir söyleşide, “Aile ağacını tamamladığımda onu Yad Vaşem’e verdim. Çünkü Holokost’ta ölmüş kişilerin isimlerinin yanına küçük bir Davud Yıldızı koymuştum. Bir de baktım ki her taraf yıldızlarla dolmuş,” diyordu.

İsrail’in eski başbakanlarından Ehud Olmert, aile dostu olan Elisabeth Maxwell’in dokuz çocuk annesi (ikisi ölmüştü) saygın bir hanımefendi olduğunu,  yaşamı boyunca Holokost’u sadece Yahudilerin değil tüm insanlığın, tarihin kötü bir evresi olarak anımsaması yönünde çalıştığını söyledi. Olmert, ölümünden bir hafta önce Elisabeth’i ziyaret etme ve ona İsraillileri ve dünya Yahudilerinin kendisine müteşekkir olduğunu söyleme fırsatını buldu.

Elisabeth’in eşi Robert Maxwell Çekoslovakya’da doğmuş, İkinci Dünya Savaşı’nda önce Çekoslovakya ordusunda, sonra Britanya Öncü Güçlerinde Almanlara karşı savaşmıştı. Savaşın ardından İngiltere’de yayıncılık hayatına başlamıştı ve bu alanda medya devi konumuna yükselmişti. İsrail’e kendini yakın hisseden Robert Maxwell’in mezarı Kudüs’teki Zeytin Dağı’nda bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın