İsrail’i ziyaret eden İranlı yönetmene boykot

Kudüs Film Festivali’ne katılmasının ardından İsrailliler hakkında olumlu söylemlerde bulunması nedeniyle, İranlı yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın ülkesi tarafından boykot edildiği belirtildi.

İsrail’i ziyaret eden İranlı yönetmene boykot

İsrail’i ziyaret etmesi ve İsrail halkı hakkında olumlu söylemlerde bulunması, İran’ın en ünlü ve önemli ödüller sahibi yönetmeni Mohsen Makhmalbaf’ın ülkesi tarafından dışlanmasına ve yok sayılmasına sebep oldu.

56 yaşındaki Makhmalbaf temmuz ayı içinde İsrail’i ziyaret etmiş, Uluslararası Kudüs Film Festivali’nin konuğu olmuş, İran ve İsrail halklarının kültürel açıdan bir diyaloga girmelerini cesurca savunmuştu.

BBC’nin Farsça yayınına konuşan Makhmalbaf, “İsrail’de İran sinemasının tanınması yönünde bir araç olmaktan gurur duyuyorum. Boykot etmek ve olumsuz açıklamalarda bulunmak iyi sonuçlar vermez. Sadece savaşa yönlendirir,” dedi.

Mohsen Makhmalbaf, İsrail’i resmen ziyaret eden ilk ünlü İranlı oldu.

 Ziyareti sırasında gazeteciler ve film eleştirmenleri ile bir araya gelen yönetmen, filmini İsrail’de pazarlayan ilk İranlı yönetmen sıfatını kazandı.

Böylelikle bir tabuyu yıktığını ve meslektaşlarının onun izini süreceğini umduğunu belirten Makhmalbaf, “Sanat, edebiyat ve sinema aracılığıyla birbirimizi tanımayı, dost olmayı, düşmanlığa son vermeyi öğrenmeliyiz. İşte bu amaçla ‘The Gardner’ adlı son filmimin çekimlerini İsrail’de yaptım. İsrailli yönetmenlerin de bir gün filmlerinin çekimini İran’da gerçekleştireceklerini umuyorum,” şeklinde konuştu.

Deneyimli yönetmen Yediyot Aharonot gazetesine verdiği söyleşide, barışa ve ülkesindeki değişimlere olan umudunu dile getirirken İsrail ve halkına övgüler yağdırdı. Makhmalbaf, “Gizlice yaptığım daha önceki ziyaretimde genç İsraillilerin yüzlerine baktığımda, çocuklarımın ve onların arkadaşlarının yüzlerini gördüm. Askeri bir ülkeye gittiğimi düşünürken, tümüyle demokratik bir ülke ile karşılaştım” sözleri ile İsrail hakkındaki izlenimlerini aktardı.

Ama ne yazık ki, İranlı yetkililer onun İsrail ziyaretinin ve olumlu açıklamalarının ardından tepki vermekte gecikmediler. Resmi İran Sineması Birliği, Mahmud Ahmedinecad’ın cumhurbaşkanlığına seçildiği 2005 yılı seçimlerinin ardından İslam Cumhuriyeti’ni terk eden Makhmalbaf’a boykot ilan etti. İran Sineması Birliği, müze ve sinema şirketleri yöneticilerine ünlü yönetmenin tüm eserlerini yok etmeleri emrini vererek Makhmalbaf’ı sonsuza dek boykot etti.

Ayrıca üst düzey yetkililer kendisini ‘hain’ ilan ettiler. İranlı bazı akademisyen ve sanatçıların Mohsen Makhmalbaf’ı İsrail’i ziyaretinden dolayı suçlamalarına karşın, bir kesim gazeteci ve sanatçı da onun cesaretini öven açık bir mektup yayınladı. 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın