Luciana Berger İngiltere’nin en genç milletvekili

İngiltere’nin en genç milletvekili Luciana Berger, kadınların siyaset, toplumsal yaşam, ticaret ve iş hayatında lider konumlara nasıl ulaşılabileceğine ilişkin rehberlik yapmanın sorumluluğunu taşıyor.

Luciana Berger İngiltere’nin en genç milletvekili

İngiltere İşçi Partisi’nden Luciana Berger; “Önemli mevkilere gelmiş fazla sayıda kadın yok. Bu sadece Yahudi toplumunda değil, geniş toplumda da böyle. Kadın olarak sorumluluklarım olduğuna inanıyorum. Ben özel biri değilim. Eğer bu konuma geldiysem insanların beni cesaretlendirmeleri ve desteklemeleri sayesindedir. Başka kadınların da aynı konuma gelmemeleri için hiçbir sebep yok. Bir kadını cesaretlendirmek için elimden gelen her şeyi yaparım” demekte.

Üç yıl önce 28 yaşında parlamentoya seçilen Berger, çevreden sorumlu devlet bakanı sıfatı ile Westminster’ın yükselen yıldızı olarak görülüyor. Berger, Yahudi toplumunun da büyük desteğini alan ve son olarak İrlanda’da gerçekleşen G8 konferansında tartışmaya açılan açlığa karşı mücadele projesinde başı çekiyor. Kadınların önemli mevkilere gelmesi yönündeki çalışmanın emek istediğini belirten Luciana Berger, siyasette, adalet sisteminde, emniyet teşkilatında ve ticarette kadın sayısını arttırarak denge sağlamanın gerekliliğine inanıyor.

World Jewish Relief kuruluşunda da etkin olan Berger, İngiltere Yahudilerinin ülkedeki ve dünyadaki açlıkla mücadele yönünde çalışmaya yönlendiriyor. Berger bu konuda; “Geçtiğimiz yıl bu ülkede yarım milyon kişi gıda yardımı için çalıştı. Ülkedeki Yahudi toplumları da bu mücadelede oldukça etkin oldular. Benim görevim hükümeti ortada bir sorun olduğuna ikna edip çalışmaya başlamak” sözleri ile bilgi veriyor. “21. yüzyılda, burada, dünyanın yedinci en büyük endüstrisine sahip bir ülkede azımsanmayacak sayıda insanın gıda yardımına muhtaç olması inanılır gibi değil” sözleri ile üzüntüsünü dile getirmekte.

Parlamentoya seçildiğinden beri Luciana Berger, bazen medyada bazen de internet forumlarında eleştiriliyor, zaman zaman da daha ciddi saldırıların hedefi oluyor. Bu yıl bir müzik şirketinin sahibi Liverpool’da bir ödül dağıtımı sırasında Berger’e karşı antisemit bir tutum sergiledi.

1981 doğumlu Berger; “Eğer siyasetçiyseniz insanlar sizden nefret etmek için her zaman bir sebep bulurlar. Bazı insanlar Yahudi olduğum için benden nefret ediyor, aynen eşcinsel veya Müslüman olan arkadaşlarımdan nefret ettikleri gibi. Çoğu arkadaşım bu durumu farklı yollarda deneyimliyor ne yazık ki. Bu da siyasetin sevimsiz yüzlerinden biri…” demekte. Luciana Berger siyasette başarılı olmasının 2006 yılında ABD’de öldürülen Union of Jewish Students’ın başkanı Alan Senitt’den esinlenmesinden kaynaklandığını söylüyor. “Onun desteği ve cesaretlendirmesi sonucu Birmingham üniversitesinde talebe seçiminde ilk manifestomu kullanmıştım. Alan benden iki yaş büyüktü ve çok değerli bir gençti. Eğer yaşasaydı bugün eminim o da siyasete atılmış olurdu” diyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın