Gürül gürül Yaz Ajandam

Sıcaklar da iyice bastırdı artık, insanın evde durası gelmiyor. Her akşam iş çıkışı ve özellikle de hafta sonlarında farklı farklı programlar yapmak istiyor! Aslında İstanbul öyle çok organizasyona imza atıyor ki, her akşam için farklı bir program bulmak hiç de zor değil. Bu haftaki gürül gürül yaz ajandamda, sizlerle bunlardan sadece birkaçını paylaşıyor olacağım, geri kalan programları hayal gücünüze bırakıyorum. Hepinize iyi yazlar…

Nereye uğrayalım?

Akşamları iş çıkışı için ideal bir bar açıldı bu sene: BİBER! Nişantaşı’nın en sevilen mekânlarından biri olan Biber Bar, yazlık yerini Bebek’teki Poseidon balıkçısının üst katında açtı. Onu diğer mekânlardan ayıran özelliği ise, baş döndüren manzarası. Biber Bar Bebek, özellikle iş çıkışlarında ‘drink almak’ isteyenlere yeni bir alternatif sunuyor. Sadece bir şeyler içmek için değil, yemek için de güzel bir alternatif aslında. Şef Kenan Baylan’ın Güney Amerika mutfağından esinlenerek yarattığı lezzetler, tapas ve fingerfood’lar tadılmaya değer. Biber Bar’ın sürprizi ise misafirlerine çok özel bir kahvaltı keyfini de yaşatacak olması. Kahve ve tatlı menüsü harika. Özellikle İngiltere ve Amerika’da çok yaygın bir kültür olan iş çıkışı publarına benzer bir hizmet anlayışına sahip olan Biber Bar, Chillout ve Downtempo müzik tarzıyla yoğun yaşam temposundan ve rutinden sıkılan İstanbulluları ağırlıyor. Mekân her sabah saat 10.00’da açıyor.

 

Nerede yiyelim?

Her yaz olduğu gibi bu yaz da Suada, İstanbul’un sıcağından ve gürültüsünden kaçışın en tercih edilen noktalarından biri… Bu sene de Suada’da hizmet veren Mezzaluna, keyifli ve serin bir ‘İtalyan yazı’ yaşamak isteyenlerin adresi. Suada’nın Avrupa yakasına bakan tarafında yer alan Mezzaluna, gündüzleri güneşle, geceleri ise ay ışığı ile parıldayan Boğaz manzarası, açık renkler ağırlıklı dekorasyonu ve püfür püfür rüzgârı ile kendinizi adeta tatilde hissetmenizi sağlıyor. İki kıtanın buluştuğu bu noktaya, İtalyan şef Antonio Lombardi’nin yönetimindeki mutfağında vazgeçilemeyen pizzaları, ev yapımı makarnaları ve yaza özel yeni tatları ile lezzetli bir İtalyan dokunuşu getiriyor. Müzik eşliğindeki geniş kokteyl ve şarap menüsü ile de uzun, keyifli aile ve dost sohbetlerinin gözdesi olan Mezzaluna Suada, aynı zamanda iş yemekleri ve özel günler için de sıkça tercih ediliyor. Her Çarşamba Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars’ın canlı performanslarının da en iyi izlenebildiği nokta burası, benden söylemesi. Rezervasyon için: (0212) 263 4802.

 

Ne izleyelim?

‘25. Yılda Hayallerin Gücü Adına’ sloganıyla yola devam eden ENKA Kültür Sanat Buluşmaları, 12 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında 10 solist, 24 sanatçı, 33 müzisyeni ve 10.000 sanat dostunu ağırlamaya hazırlanıyor. ‘Hayallerin gücü adına’ programında ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nın daimi sanatçısı Fazıl Say, Türkiye pop-folk müziğinin güçlü sesi Candan Erçetin, Hüsnü Şenlendirici Ensemble ve konuk olarak kendine has vokaliyle Mehmet Erdem, buğulu seslerine eşlik eden eşsiz yorumlarıyla Birsen Tezer ve Jehan Barbur konserleri yer alıyor. Şehir Tiyatroları’nın ‘Zengin Mutfağı’ ve ‘Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi’, Dostlar Tiyatrosu’nun ‘Kerem Gibi’ ile İstanbul Halk Tiyatrosu’nun ‘Bezirgân’ oyunlarının da dâhil olduğu etkinliklerin buluşma adresi, ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu.

 

Hande YENERNe dinleyelim?

Türkiye’nin yıldızları Vialand Gösteri Merkezi AveaPark’ta sevenleriyle buluşuyor. Konserler dizisi kapsamında, Hande Yener (28 Haziran), Mustafa Ceceli (29 Haziran), Göksel (5 Temmuz), Mustafa Sandal (6 Temmuz), Ebru Gündeş, Soner Sarıkabadayı, Bengü, Hadise, EN-BE Orkestrası, Gülben Ergen, Ziynet Sali, Özcan Deniz, Rafel El Roman, Funda Arar, Gülşen, Hülya Avşar, Sibel Can, Demet Akalın, Ferhat Göçer, Murat Boz, Ajda Pekkan, Kenan Doğulu, MFÖ, Yalın, Sertab Erener yaz boyunca her Cuma ve Cumartesi AveaPark’ta birbirinden güzel şarkılarını seslendirecek. Akademi Organizasyon’un düzenlediği bu konserler ve birbirinden güzel isimlerin sahne alacağı AveaPark İstanbul’un havasını değiştirecek. Farklı kategorideki biletler Biletix’te.  

 

Ne Okuyalım?

Edebiyatın cesur kalemlerinden Eve Ensler, Vajina Monologları’nın ardından bu kez de genç kızlara yönelik cesur ve eğlenceli bir kitapla olay yaratmaya aday. Genç Kızların Gizli Yaşamı İnkılâp Kitabevi’nden çıktı. Ensler, dünyanın farklı bölgelerindeki genç kızlarla yaptığı söyleşilerden esinlendiği bu son kitabında, yaş, etnik köken ve yaşadıkları sorunlarla birbirinden çok farklı hayatlar yaşayan bu genç kızların ortak sorunlarına; özgürlük ve mutluluk arayışlarına atıfta bulunuyor. Derin tahlillerin kolay okunur ve eğlenceli bir dille anlatıldığı kitap, içinizdeki kıza, yani duygusal bir yaratık olan varlığınıza sesleniyor ve ona dilediği hızda ilerlemesini, istediği adımları atmasını, içinden gelen renkleri giymesini öğütlüyor. Eve Ensler, sosyal çevre, yaşanılan ülke, etnik kimlik ya da ekonomik düzeyleri ne olursa olsun genç bir kızın sadece bir genç kız olduğu gerçeğini değiştirmeyeceği düşüncesiyle onların sessiz ve gizli kalmış dünyasını tüm dünyaya haykırıyor: Kışkırt, Hayal Gücünü Kullan, Kamçıla, İştahını Tatmin Et, Diklen, İste, Kendini Tanı, Kafa Tut! Genç Kızların Gizli Yaşamı, özgürce mini etek giymek isteyen, aile ve toplum baskısı gören, anoreksiyadan kurtulmaya çalışan, açlıkla mücadele eden, seks kölesi yapılan, şiddet gören ya da sadece kabul görmeye ve kendi duygusal benliğini yaşamaya çalışan genç kızların gizli yaşamına, onların saklı kalmış iç dünyasına tutulan bir ayna niteliğinde...

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın