İtalyan siyasetçi israil’e göç ediyor

İtalyan siyasetçi israil’e göç ediyor

Dünyanın en etkin Yahudi kadınları listesinde yer alan İtalya’nın eski parlamenteri Fiamma Nirenstein, Roma’dan Kudüs’e göç etme kararı aldı. “Knesset’e girer misiniz?” sorusunu Nirenstein; “hayat sürprizlerle dolu” şeklinde yanıtladı.

Fiamma Nirenstein Floransa’da doğdu, Roma’da yaşadı, Silvio Berlusconi döneminde parlamenter oldu, hükümette birçok önemli görev aldı. Şimdi de İtalya’yı terk edip İsrail’e göç etmeye karar verdi. Kudüs’teki tatil evi birkaç ay içinde Nirenstein’ın daimi evi olacak.

Partisinin son seçimleri kaybetmesinin ardından Fiamma Nirenstein eski mesleği gazeteciliğe geri döndü, İtalya’nın en popüler günlük gazetelerinden Il Giornale’de yazmaya başladı.

Yazdığı 12 kitabın çoğunda İsrail-Arap anlaşmazlığına odaklanması Nirenstein’ın ülkesinde İsrail ve Ortadoğu konusunda bir otorite sayılmasına yol açtı.

İtalyan Yahudi’si bir anne ile Polonya Yahudi’si bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Fiamma Nirenstein, yaşamı boyunca ve bir parlamenter olarak antisemitizme karşı mücadele verdi, İtalyanların Yahudileri ve İsrail’i yakından tanımaları için çaba harcadı. Son olarak İtalyan parlamentosuna Libya’dan kaçmış Yahudi göçmenleri getirdi. Yaptığı konuşmalarda sadece Filistinlilerin mülteci olmadıklarını, Arap ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan binlerce Yahudi’nin mülteci olduklarını anlattı.

Fiamma Nirenstein’nın bir Holokost tarihçisi olan babası uzun yıllar İsrail’in günlük gazetesi Al Hamishmar’da yazdı. Savaş sırasında partizan olan annesi ise ünlü bir gazeteci olup kızı Fiamma’yı Yahudi geleneklerine göre büyüttü.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın