Libya Yahudi filozofu reddetti

Trablus Belediyesi Sarkozy’nin Libya seyahatinde Yahudi asıllı olduğu için ünlü filozof Bernard- Henri Levy’nin ona eşlik etmesine izin vermedi

Libya Yahudi  filozofu reddetti

Bernard-Henri Levy, geçmişte Libya halkını Muammer Kaddafi’den kurtarma konusunda çağrıda bulunan, bu mücadelede Fransa Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye destek veren bir kişi oldu. Buna rağmen Libya, Yahudi olduğu için onun ülkeye girmesine izin vermiyor.

Sarkozy, Libya’nın özgürlüğü adına Fransa’nın müdahalesinin ikinci yılı vesilesi ile geçtiğimiz hafta bu ülkeye bir ziyarette bulundu. Bernard- Henri Levy’nin de Libya ziyaretinde Sarkozy’ye eşlik etmesi programlanmıştı. Ajanslarda, Trablus Belediyesi’nin Levy’yi konuk etmeyi reddetmesi üzerine ünlü filozofun bu yolculuğu iptal ettiği haberi yer aldı. Rue89 adlı web sitesi belediye yetkililerinin silahlı İslami milislerin ziyaretçilere saldırıda bulunmalarından çekindiği bilgisini verdi. Levy’ye yakın kaynaklar Sarkozy’nin bu ziyareti iptal etmek istediğini ancak Yahudi filozofun onu iptal etmemesi yönünde ikna ettiğini söylediler.

Bernard- Henri Levy, “Müslüman dostlarımız kritik bir durumdalar, silahlı milislere karşı dikkatli olmak zorundalar” derken, Trablus Belediyesi’nden bir yetkili, “Biz onu davet etmedik. Gelseydi kapıyı yüzüne kapardık” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın