Valizdeki isimden ailesini buldu

Nazi ölüm kampı Auschwitz’de Holokost kurbanlarına ait eşyaları görüntüleyen Polonyalı sayesinde 70 yıldır süregelen belirsizlik sona erdi

Valizdeki isimden ailesini buldu

Harry Grenville ile kız kardeşi Hannah İkinci Dünya Savaşı’nda ebeveynlerinin kaderinin ne olduğunu 70 yıl boyunca öğrenemediler. Ancak bu belirsizlik bir Polonya vatandaşının geçtiğimiz ay Auschwitz Ölüm Kampı Müzesi’ni ziyaret etmesi ile son buldu.

London’s Times gazetesinde yer alan habere göre, Polonyalı ziyaretçi müzedeki Holokost kurbanlarına ait valiz yığının fotoğraflarını çekmişti. Valizlerin her birinin üzerinde bir isim ve beyaz boya ile yazılmış bir seri numarası vardı. Fotoğrafları çeken bu ziyaretçi valizlerin sahiplerinin olası yakınlarını aramayı deneyince, İngiltere, Dorchester’de yaşamakta olan 87 yaşındaki Harry Grenville’e ulaştı.

Harry ile Hannah’nın ebeveynleri İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden az önce çocuklarını İngiltere’de koruyucu bir aileye göndermişlerdi. Savaş sonrasında çocuklarının ebeveynlerinin akıbetini öğrenme çabaları başarısızlıkla sonuçlandı. 1944’te aldıkları son mesaj anne ve babalarının doğuda bir kampa gönderildikleri bilgisini içeriyordu. Şimdi Harry Grenville ebeveyninin son istikametinin Auschwitz olduğunu öğrenmiş oldu.

Harry Grenville bu konuda şu bilgiyi veriyor: “Bir fotoğrafta görünen bavulların birinde babamın adı yer alıyor. Bu fotoğrafı ilk gördüğümde şok geçirdim, kalbim hızla çarpmaya başladı. Ancak bu benim için annemin, babamın, hatta büyükannemin Auschwitz’e gönderildiğinin somut bir kanıtı oldu. Holokost’un tabii ki hiçbir telafisi yok, ancak ikinci ve üçüncü neslin Nazi atalarının suçlarının bilincinde olmaları ve uzlaşma yönünde çaba harcamaları bir nebze rahatlatıyor.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın