Hitler’in son suikastçisi

Ewald-Heinrich von Kleist bomba yüklü bir ceket giyip Adolf Hitler ile birlikte olduğunda patlatmaya gönüllü olmuştu. 90 yaşında yaşamını yitiren Ewald-Heinrich von Kleist 20 Temmuz 1944’de Führer’e suikast hazırlayıp başarısızlığa uğrayan bir Alman grubunun hayatta olan son üyesiydi

Hitler’in son suikastçisi

Alman ordusunun 22 yaşındaki bir subayı olan Ewald-Heinrich von Kleist bomba yüklü bir ceket giyip Adolf Hitler ile birlikte olduğunda patlatmaya gönüllü olmuştu. Bu girişim gerçekleşmedi, ancak aynı yıl von Kleist, Führer’e karşı girişilen ve başarısızlıkla sonuçlanan suikastta önemli bir rol oynadı. Geçtiğimiz günlerde 90 yaşında ölen Ewald-Heinrich von Kleist, Hitler’e suikast düzenleyen Alman subay grubunun hayatta kalan tek üyesiydi.

Ewald-Heinrich von Kleist 10 Temmuz 1922’de günümüzde Polonya sınırları içinde kalan Almanya’nın kuzeyindeki Schmenzin’de dünyaya geldi. Von Kleist ailesi Prusyalı toprak sahipleri olup, mensupları yüzyıllar boyunca orduda ve yönetimde önemli mevkilere gelmiş kişilerdi. Von Kleist’ın babası Ewald von Kleist iktidara gelmesinden önce dahi Hitler’e muhalif bir kişi olup, Nazi diktatörün 1933’te kontrolü ele geçirmesinden sonra birkaç kez tutuklanmıştı.

Baba Ewald von Kleist 1938’de, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden az önce İngiltere’ye gitmiş, Hitler’e karşı başlatılacak bir muhalefet için Batı ülkelerinin desteğini aramıştı. Ancak Britanya dış siyasetinde, barışçıl politikasında bir değişiklik yapmak istemedi.

Ailesinin Nazi karşıtlığına rağmen oğul Ewald-Heinrich von Kleist 1940’da Alman ordusuna katıldı, 1943’te Doğu cephesinde katıldığı savaşta yaralandı. Nekahet sürecinde, kendisi gibi aristokrat bir ailenin oğlu olan Binbaşı Claus von Stauffenberg ile tanıştı. Stauffenberg onu Hitler’i öldürme planlarına ortak etti. Ewald-Heinrich von Kleist yeni üniformayı Hitler’e tanıtacak, yani modellik yapacak kişi olarak seçildi. Claus von Stauffenberg ona ceketinin altına bomba yüklü bir yelek giyip diktatörün karşısına geçince patlatması önerisinde bulundu.

Ewald-Heinrich von Kleist bu intihar saldırısı planını babasına açıkladığında, babası henüz 22 yaşında olan oğluna; “Evet, bunu yapmak zorundasın” şeklinde bir tepki vermişti. Uzun yıllar sonra bu olayı gazetecilere anlattığında Ewald-Heinrich von Kleist; “Babalar oğullarını sever. Benim babam da tabii ki beni çok seviyordu. Ona saldırı planını anlattığımda ‘hayır’ diyeceğinden emindim” demekteydi.

İntihar saldırısı planı hiçbir zaman yürürlüğe konmadı. Aylar sonra von Stauffenberg yeniden Ewald-Heinrich von Kleist ile ilişkiye girdi. Bu kez söz konusu olan 20 Temmuz 1944’teki başarısızlıkla sonuçlanacak suikast girişimiydi. Bu olay 2008’de ‘Valkyrie,’ adıyla beyaz perdeye taşındı ve von Stauffenberg rolünü Tom Cruise canlandırdı. Ewald-Heinrich von Kleist, Hitler ile buluşmasına elinde patlayıcı dolu çantayla giden ve bu girişimde kilit rolü oynayacak kişi olacaktı. Fakat son anda planda bir değişiklik yapıldı, von Stauffenberg bomba dolu çantayı kendisi taşımaya karar verdi.

Von Stauffenberg bombayı Hitler’in askeri danışmanları ile bir araya geldiği konferans salonuna bıraktı. Odadakilerden biri ayağı ile farkında olmaksızın çantayı masadan uzaklaştırınca Hitler bu saldırıdan zarar görmeksizin kurtuldu. Ancak saldırının planlayıcıları ve daha birçokları tutuklanarak idam edildi, bazıları piyano teli ile asıldı, Von Stauffenberg kurşunlanarak öldürüldü. Gestapo tarafından tutuklanan Von Kleist bir temerküz kampına gönderildi.

Savaş sonrasında Ewald-Heinrich von Kleist, Ewald von Kleist yayınevini kurdu ve trans-Atlantik ilişkilerde güvenlik ile ilgili eğitim konuları ile ilgilendi. 1952’de özerk bir savunma birliği ‘Society for Military Studies’ ile 1954’te ‘European Military Studies’ dergisini kurdu.

1963’te günümüzde senelik bir foruma dönüşen Münih Güvenlik Konferansı’nı (Munich Security Conference) kurdu. Bu forum her yıl dünyadaki diplomatları, güvenlik uzmanlarını küresel güvenlik politikasını tartışmak üzere bir araya getirmekte.

 Ewald-Heinrich von Kleist 1998 yılına dek bu konferansın moderatörlüğünü yaptı. Daha sonra bu görevi Helmut Kohl’un dış politika danışmanı Horst Teltschik’e devretti. Münih Güvenlik Konferansı yönünde gösterdiği çabalar için von Kleist 1991 yılında ABD tarafından onurlandırıldı. Almanya’dan onurlandırılmasının yanısıra Fransa’dan da Officier de la Legion d’Honneur madalyası ile taltif edildi.

Hitler’in son suikastçısı 90 yaşındaki Ewald-Heinrich von Kleist, mart ayı ortasında Münih’teki evinde yaşama veda etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın