‘Favori Düşmanım’

Konserlerinde müzikal barış mesajları veren İsrailli, Filistinli ve Ürdünlü tanınmış sanatçılardan oluşan “My Favorite Enemy” (Favori Düşmanım) adlı grup geçtiğimiz hafta New York’ta bir sinagogda konser verdi

‘Favori Düşmanım’

İsrailli, Filistinli ve Ürdünlü müzisyenler  ilk kez New York Manhattan’daki Rodeph Shalom Sinagogu’nda konser verdi. My Favorite Enemy  adlı grubun Arap dünyasında oldukça tanınmış Ürdünlü  üyesi Basel Khoury; “İnsanlara barışın ve karşılıklı anlayışın mümkün olduğunu müzik aracılığı ile gösteriyoruz” demekte.

Ortadoğu’ya özgü çağdaş pop ve rock türünde müzik yapan My Favorite Enemy/Favori Düşmanım grubu, Ürdün’deki İsrail ve Norveç elçiliklerinde, Avrupa Parlamentosu’nda ve Washington’da sık sık sahne almakta.

ABD ve Norveç’ten müzisyenlerin de katılımı ile My Favorite Enemy, bu iki ülkenin desteğinde oluşturulan ve sanatçıların işbirliği içinde gösteriler düzenlemeleri ilkesine dayanan barış amaçlı Ortadoğu Programı’nın etkin araçlarından biri.

My Favorite Enemy’de Ürdünlü Basel Khoury’nin yanısıra Ohad Hitman, Kobi Oz ve Aya Korem gibi İsrailli müzisyenler bulunuyor. Bir başka Ürdünlü, ud sanatçısı Zaid Modhi Mansour bu gruba girene dek hiçbir İsrailli veya Yahudi tanıma fırsatını bulmamıştı.

2009’da kurulan My Favorite Enemy, ilk albümünü geçen yıl yaptı. İngilizce, Arapça ve İbranice söyleyen bu gençler müzik aracılığı ile kendi aralarında dostluk köprüleri kurdular. İsrailli Ohad Hitman; “Karşılaşmamızdan yarım saat sonra müzik yapmaya başladık. Böylece aramızdaki tüm sınırlar kalktı” demekte.

Siyaset konuşmaktansa müzik aracılığı ile iletişimi yeğleyen My Favorite Enemy grubu üyeleri arasında beklenmedik dostluklar kuruldu.

“Star Academy” programında rol alan Basel Khoury bu durumu; “müzik grubu hem profesyonel hem de kişisel açıdan yaşamımızda büyük bir değişime neden oldu. Şimdi Tel Aviv, Ramallah, Norveç ve ABD’de beni konuk etmeye hazır evler var. Profesyonel anlamda onlarla çaldığım her vesilede bilgimi arttırdığım izlenimini taşıyorum” sözleri ile ifade etmekte.

Grubun kurucularından biri olan Michael Ochs; “Amerikalı bir Yahudi için bir Filistinli ile birlikte şarkı bestelemek çok nadir rastlanan bir durum. Bu proje daha deneyimli bir besteci olmamı sağlıyor” demekte.

Gruptaki iki Filistinliden biri olan besteci Alaa Shaham, Michael Ochs’un görüşlerini paylaşıyor ve; “Gerçek bir değişime yol açabilecek çok önemli birşey yapmayı arzu ediyordum. Öbür taraf ile konuşup, birlikte, el ele vererek birşeyleri nasıl değiştirebildiğimizi kanıtlamak istiyordum” sözleri ile duygularını dile getirmekte.

My Favorite Enemy, iki Filistinli, dört İsrailli, iki Ürdünlü, bir Amerikalı ve üç Norveçli’den oluşuyor. Michael Ochs; “Şimdi anlaşmazlıkları arkadaşlarımdan dinlediğimde farklı bir bakış açısını anlamaya çalışıyorum. Aynı şekilde sorunları benden dinlediklerinde onlar da farklı bir bakış açısı ile karşılaşmış oluyorlar” demekte. Ohad Hitman ise; “Yavaş ilerleyen çok uzun bir süreç var önümüzde, fakat sonuçta barışa ulaşacağız” sözleri ile umutlu bir ifade kullanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın