Molina baskılara boyun eğmedi

İspanyol yazar Antonio Munoz Molina, Filistin yanlısı eylemcilerin reddetmesi konusunda yaptıkları çağrılara rağmen, İsrail’in Jerusalem Ödülü’nü kabul edeceğini açıkladı

Molina baskılara boyun eğmedi

57 yaşındaki Antonio Munoz Molina yaptığı açıklamada, Jerusalem Ödülü’nü kabul etmenin kendisini İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına ortak etmediğini ileri sürdü. Filistin yanlısı eylemciler genelde uluslararasında ünlü sanatçıların İsrail’i ziyaret etmelerini hatta o ülkeden verilen herhangi bir ödülü kabul etmelerini engellemeye çalışırlar.

 İki yılda bir tahsis edilen Jerusalem Ödülü yapıtlarında “toplum içinde kişisel özgürlüğü” savunan yazarlara verilir. Geçmişte bu ödüle sahip olan yazarların beşi Nobel Ödülü’ne de layık görülmüşlerdi.

Ödülü almaktan ödül duyduğunu ifade eden İspanyol yazar Molina, “Bir ödülün değeri o ödüle sizden önce sahip olmuş kişilerle ilintilidir. Ben de onlar kadar nitelikli bir yazar olmak istiyorum” dedi. Molina, İsrailli yazar David Grossman’ın ülke politikalarını ve Batı Şeria’daki tutumunu sık sık eleştirmesine rağmen bu ödüle layık görüldüğüne dikkat çekti.

İspanyol yazarın İngilizceye tercüme edilmiş üç romanı var: ‘Sepharad’, ‘In Her Absence’ ve ‘A Manuscript of Ashes’. Son romanı ‘Noche de los Tiempos’ ise İngilizceye tercüme edilmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın