New York aşığı Ed Koch yaşamını yitirdi

Bloomberg’den selefi Ed Koch’a ÖVGÜLER… New York kentinde üç dönem belediye başkanlığı görevinde bulunan Ed Koch geçtiğimiz günlerde 88 yaşında hayata veda etti

New York  aşığı  Ed Koch yaşamını  yitirdi

1 Şubat günü hayata veda eden Ed Koch, 1978’de kazandığı New York belediye başkanlığı görevini 11 yıl sürdürmüştü. Ed Koch Polonyalı Yahudi bir göçmen ailesinin çocuğu olarak 1924’te The Bronx’da dünyaya geldi. Annesi Yetta, Silpe ailesinin kızı, babası Louis Koch, New Jersey’de tiyatroda çalışan dindar bir kişiydi. Çocukken tiyatronun vestiyerinde çalışan Ed Koch 1941’de eğitimini tamamladı. 1943’te ABD ordusuna girdi, İkinci Dünya Savaşı süresince 104. Piyade Bölüğünün bir askeri olarak savaştı. 1944’te Fransa’da Cherbourg’a çıkartma yapan ABD güçleri arasında bulundu. Bu savaştan iki kahramanlık madalyası ile döndü.

Demokratik Parti üyesi Koch, 1963 ile 1965 arasında Greenwich Village ilçesinin Demokratik önder görevini üstlenmesinin ardından 1966’da New York City Council (New York Şehir Konseyi)’ne seçildi. 1965’te Demokratik ilçe önderi görevini sürdürür iken Cumhuriyetçi Parti üyesi John Lindsay’nin New York şehri belediye başkanı adaylığını destekledi. Koch, 1969’dan 31 Aralık 1977 tarihinde istifa etmesine kadar ABD Temsilciler Meclisi’nde New York’un 17. ilçesini temsil etti.

Koch’un New York belediye başkanlığı görevine başladığı 1 Ocak 1978 tarihinde New York finansal açıdan hiç iyi durumda değildi. Binlerce polis, itfaiye görevlisi, temizlik işçisi ve öğretmen işlerinden çıkartılmıştı. New York metroları kirle ve duvar yazılarıyla doluydu, eyalette suç oranı da had safhadaydı.

Bütçe kesintileriyle eyaletin itibarını eski haline getiren Koch, bitip tükenmek bilmeyen gayretleriyle eyaletin ruhunu yeniden canlandırdı. Muhaliflerine karşı gözü kara bir duruş sergileyen Koch, üç dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra 1989 yılının sonunda görevinden ayrıldı.

Koch görevinden ayrıldığında, New York sorunsuz bir eyalet haline gelmemişti fakat eyaletin geleceği artık tehlike altında değildi.

Yaşamının son gününe dek çalışan Ed Koch belediye başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra son yirmi yılda 17 kitap yazdı, avukatlık mesleğini ve öğretim üyeliği yaptı, talk show programlarının sık sık konuğu oldu. Hiç evlenmeyen Koch’un iki tutkusu vardı: birincisi Yahudi ulusu, diğeri New York…

“Babam Yahudi’ydi, annem Yahudi’ydi, ben Yahudi’yim”

New York-Presbyterian/Columbia Hospital isimli hastanede kalp yetmezliğinden hayatını kaybeden Ed Koch’un ölüm haberi, geçmiş dönem belediye başkanı hakkında çekilen “Koch” başlıklı bir belgeselin New York’ta ilk gösterimi yapmasının iki gün sonrasında geldi. Koch’un belgeselin gösteriminde bulunması planlanmıştı fakat eski belediye başkanı akciğerlerinde oluşan sıvı birikimi ve nefes darlığı şikâyetleriyle belgesel gösteriminin bir gün öncesinde hastaneye kaldırılmıştı.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg Koch’un ölüm haberinin ardından bir açıklama yayınladı. Bloomberg açıklamasında; “Harika bir belediye başkanı, harika bir adam ve harika bir dosttu. Resmi görevindeyken ve bir vatandaş olarak, Ed en yorulmak bilmez, korkusuz ve dürüst mücadelecimizdi. Kararlı liderliği ve sorumlu mali yöneticiliği sayesinde Ed New York’u en karanlık günlerinden çekip çıkardı ve eyaleti olağanüstü bir geri dönüş gerçekleştireceği bir yola soktu. O’nu çok özleyeceğiz,” ifadelerine yer verdi.

Ed Koch’un cenazesi 4 Şubat Pazartesi günü New York’ta gerçekleşti. Ed Koch’un arzusu üzerine mezar taşında bir Davud Yıldızı ile “Shema Yisrael” duasının ilk bölümü yer alacak. Ayrıca Pakistanlı teröristler tarafından öldürülen ABD’li Yahudi gazeteci Daniel Perl’in de ölmeden önce telaffuz ettiği; “Babam Yahudi’ydi, annem Yahudi’ydi, ben Yahudi’yim” son sözlerinin de Ed Koch’un vasiyeti ile mezar taşının üzerinde yer alacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın