Selim Nahmias’la dört yıllık Barınyurt döneminin ardından

Matan Baseter-Barınyurt Başkanı Selim Nahmias, Neve Şalom Kültür Merkezi’nde düzenlenen gecede görevini yeni Başkan Mordo Hazak’a devretti. Nahmias, dört yıl süreyle başkanlığını üstlendiği kurumun sorumluluğunu konuşmasındaki şu sözlerle dile getirdi:“İnsanlar birbirlerinden yardım elini çektikleri gün, insanlık yok olur, karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar yok olur.”

Selim Nahmias’la dört yıllık Barınyurt döneminin ardından

Selim Nahmias...Onu cemaatte yıllardır tanıyanlar olabilir. Kendisini yaklaşık 10 yıldır tanıyorum. Dostluk Yurdu Derneği’nin önce yönetim kurulundaydı, sonra başkanı oldu, ardından tam görevim bitti derken bu kez Barınyurt Matan Baseter başkanı oldu. Daha önce tanımadığı ve görev almadığı bir kurum. Ancak güleç yüzü, sevecenliği, yapıcı ve ileri görüş ve düşünceleri ile görevine çok kısa zamanda ısındı. Barınyurt onun ikinci evi, hatta işyeri oldu. Görevler vardır, sonun ne zaman olacağı bellidir. Göz açıp kapayıncaya kadar geçer gider. 21 Ocak Pazartesi akşamı Selim Nahmias’ın Barınyurt ruhu ile geçirdiği dört yılın sonuna gelinmişti.  Neve Şalom Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen devir teslim törenine Hamambaşılık müşavirleri, cemaatin dernek ve kurumlarının başkanları davetliler arasındaydı.  Canlı müzik eşliğinde başlayan gecenin sunumunu Bülent Özsezikli üstlendi.

 Nahmias’ın cemaat içinde DYD’den, Barınyurt’a uzanan görevlerini anlatan sunumunun ekrana yansıtıldı.    Nahmias kurumda geçen dört yılın etkinliklerini içeren  konuşmasına  Rabbi Nahman’ın bir cümlesiyle başladı:  “Sözle iyilik güven yaratır, düşünce ile iyilik derinlik yaratır. Vermekle iyilik sevgi yaratır”  dedikten sonra kurum hakkında düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Matan Baseter derin bir boyuttur, ihtiyaçlı ailelere yardım eli uzatır. İlgilenmek ve arkalarında olduğumuzu ifade etmektir. İnsanlar birbirlerinden yardımdan el çektikleri gün, insanlık yok olur, karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar yok olur.

Barınyurt’un Turkish Do&Co ile yapmış olduğu anlaşma sonunda uçağa binen onlarca Musevi’ye Kaşerut kurallarına uygun yemek servisini gerçekleştiriyor. Bu günden güne yükselmekte olan Barınyurt’un önemli işlevlerinden bir tanesidir. Barınyurt mutfağı havada kaşer ve hamursuz mutfağı sunabilme aşamasına gelmiştir. Dört yıl önce yüzde 5’lerde olan catering hizmetleri bugün iktisadi gelirin yüzde 33’lük bölümüne ulaşması önemli başarılardan bir tanesidir.”

Selim Nahmias konuşmasında ayrıca Barınyurt’ta kalan pansiyonerlerinden alınacak önemli hayat derslerinin olduğunu söyledi ve “Her birinin hayatı odalarındaki iki kapılı dolaba sığdırıldı. Onlar için hayat bisiklete binmek gibidir, pedalları çevirdikleri sürece düşmezler, ancak artık pedalları çevirecek güçleri kalmadı. Oradaki dostlarımız, çaresizliğin resmidir. Sabrın hikâyesidir, hayata boyun eğmenin heykelidir, gidilen bir gezide veya ziyaretin sonunda, verilen hediye mutluluğun şarkısıdır. Orada geçen birkaç saatin sonunda işe yaramanın gururudur. Sevgi, saygı, huzur ve mutluluktur,” dedi.

Geçen dört yılı bir okuldan mezun olmaya benzeten Nahmias, konuşmasında görev yaptığı dönemde kendisi iş birliğinde bulunan Or- Ahayim Hastanesi,  Kurumlar masası, Neve Şalom Vakfı geçmiş ve şimdiki dönem başkanlarına, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, geçmiş dönem Başkanı Sami Herman, Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Hahambaşı Rav İsak Haleva’ya teşekkürlerini sundu.  Başkan Nahmias dört yıl süresince kendisi ile çalışan 22 arkadaşına sunduğu anı plaketleriyle teşekkür etti.  Nahmias, çalışmalarında kendisine her zaman destek olan 32 yıllık hayat arkadaşı Korin Nahmias’a plaketini sunarken,  heyecanı gözlerinden okunuyordu. Sıra görev arkadaşları ile çekilecek hatıra fotoğrafına geldi. Onların işlevlerinin kalplere sığmadığı fotoğraftan belli oluyordu. Çok kalabalıktılar ve sahneye sığmakta güçlük çektiler.

 Barınyurt’ta görev alan profesyonel personel, gönüllü hanımlar ve catering mutfağı çalışmanın mutluluğunu kendilerine sunulan birer çiçek demeti ile dile getirdiler. İhtiyarlara Yardım Derneği Başkanı Ceri Behar, kurum olarak Nahmias ile çalışmanın güzelliğini dile getirdiği sözleri kendisine sunduğu plaket ile ölümsüzleştirdi. Nahmias başkanlık süresinin unutulmaz hatırasını, ağaç formunda Barınyurt plaketini,  kurumun yeni dönem başkanı Mordo Hazak ve Onursal Başkan Bensiyon Pinto’dan aldı.Geçen süre içinde bağlı olduğu Neve Şalom Vakfı’nda görev yapan geçmiş dönem başkanı Jojo Nassi, Selim Nahmias’ın görev aşkını ve işlevlerini anlattıktan sonra şimdiki Neve Şalom Başkanı  Jojo Katalan ile hatıra plaketlerini sundular.

Geçmiş dönem Cemaat Başkanı Sami Herman, son dört yılda yapılan yenilikleri anlatarak Nahmias’ın iz bırakan çalışması Barınyurt kitabını sundu, Hahambaşı Rav İsak Haleva ile bir hatıra olarak Jackie Arditty’e ait tablo verdi.

Barınyurt’ta uzun yıllar görev yapmış arkadaşlar vardır. Onlar yorulmuş mudur? Hayır birçok kişinin de inandığı gibi geçici süreliğine izne ayrıldılar. İzak Bivas, Vivyan Mizrahi, Ceni Franko ve Emel Bahar’ın kurumu unutmamaları adına geçmiş ve yeni dönem başkanlarından aldıkları ‘Unutmamaları adına Plaketleri’ile Emel Bahar’ın eşi ve kızı tarafından kendisini tanınıttıkları ve tanımlamaya çalıştıkları konuşmaları gecenin en anlamlı anlarıydı.

Yeni Başkan Mordo Hazak, Selim Nahmias’ı renkli çiçeklerle uğurlarken “Bizler, Matan Baseter Barınyurt emekçileri olarak, sizlerden de aldığımız güç ve sevgi ile bu güzel yuvayı her zaman ayakta tutmaya çabalayacağız. Bu yuva, her an ilgi, şefkat ve yardım bekleyen 70’e yakın annelerimiz, babalarımız, yaşlılarımız, ihtiyaçlılarımızdan, her şeyini bizlerle paylaşan 670 kişilik kocaman bir aileden oluşuyor” şeklinde tanımladıktan sonra; “Bizlere her konuda yardımlarınızı esirgemeyeceğinize, tecrübe ve desteklerinizle, devrettiğiniz bu bayrağı, daha yukarılara taşımaya çalışacağımıza, hepinizin önünde söz veriyoruz”

 Kurumlar yaptıkları özverili işlerle anılırlar. Bunlar onların kilometre taşlarıdır. Birçok karar ve yapı yönetim kurulu defterlerinde unutulur gider. Belgelendiği sürece değer kazanırlar, gelecek kuşaklara iz bırakırlar.  Gecenin konuklarına iletilen en kalıcı hatırı Nahmias ailesinin katkıları ile gerçekleştirilen “ASIRLIK ÇINAR DÜNDEN BUGÜNE MATAN BASETER” albümü oldu. Emeği geçenleri kutlarım. Yolunuz açık olsun Korin ve Selim Nahmias. Nice güzel ve başarılı görevlerde yeniden kalemime konu olmanız dileğiyle.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın