Dustin Hoffman artık yönetiyor

Sinema dünyasının ünlü oyuncusu Dustin Hoffman’ın ilk yönetmenlik deneyimi olan “Quartet” adlı film, emekliye ayrılmış müzisyenlere özel bir huzurevindeki yaşamı konu ediniyor

Dustin Hoffman artık yönetiyor

Billy Connolly, Tom Courtenay, Pauline Collins, Michael Gambon ve Maggie Smith’in rol aldığı film aşk, dostluk, yaşlılık temalarını trajikomik bir şekilde ele almakta. 75 yaşında kendine yeni bir hedef seçen Dustin Hoffman, hem kişisel hem de mesleki açıdan yaşamının en nitelikli kesiminde bulunduğunu ifade etmekte. Galası Londra Film Festivali’nde gerçekleşen film aralık ayı sonunda ABD’de vizyona girdi.

Forward gazetesine bir söyleşi veren Dustin Hoffman, Yahudiliğine ilişkin sorulara da ilginç yanıtlar verdi. Babasının ateist olduğunu, erkek kardeşi ile kendisinin bar-mitzva yapmadığını, ancak doğduklarında brit-mila olduklarını anlattı.

“Yahudi çevresinde mi yaşadınız?” sorusunu; “Çocukluktan çıkıp ergenliğe geçiş dönemimde antisemit denebilecek bir çevrede yaşıyordum. Birkaç kez ‘pis Yahudi’ şeklinde hakarete uğradım, zaman zaman da tekme yedim. Gençlik yıllarımda Yahudiliğimi gizlemek yeterince yıpratıcı oldu. Biri bana dinimi soracak olursa, anlamazlıktan geliyor, ‘Amerikalıyım’ diyordum” şeklinde yanıtladı.

“Son zamanlarda eşiniz sayesinde dine yöneldiğiniz doğru mu?” sorusuna Hoffman’ın yanıtı: “İlk eşim Katolikti. Kilisede evlendik, fakat bir haham da düğünde hazır bulundu. İkinci eşim Lisa ile 31 yıldır evliyiz. İkisi, kız, ikisi erkek dört çocuğumuz var. Lisa sayesinde oğullarım bar-mitzva, kızlarım da bat-mitzva yaptılar. Yahudi bayramlarını hep birlikte kutluyoruz. Oysa ki, çocukluk ve gençlik dönemlerime ait böyle bir anım yok” oldu.

“İbranice ve Yiddiş bilir misiniz?” sorusunu Dustin Hoffman; “İbranice okuyamam. Biraz Yiddiş biliyorum büyükannem sayesinde. Büyükannem bizimle yaşadığı için doğduğum günden 16 yaşıma dek onu evde gördüm. Annemle büyükannem biz çocuklardan gizli bir şey konuşmak istediklerinde Yiddiş konuşurlardı” yanıtını verdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın