Disney’in tasarımcısı Mel Shaw yaşamını yitirdi

Bambi-Fantasia-Aslan Kral’ı anımsıyor musunuz?

Disney’in tasarımcısı Mel Shaw yaşamını yitirdi

Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin tasarımcısı Mel Shaw yaşama veda etti. 1930’lu yılların sonlarında California’nın güneyinde polo oynarken Walt Disney ile tanışan Mel Shaw, sadece çizgi karakterlerini tasarlamakla kalmamış, Disney’in Donald Ducks adlı polo takımını başarılara taşımıştı

12 yaşında Procter & Gamble Ödülü’nü kazandı

Mel Shaw 1930’lu yılların sonlarında California’nın güneyinde polo oynarken Walt Disney ile tanıştı. Yıllar sonra bu tanışma hakkındaki anılarını Mel Shaw şu sözlerle dile getiriyordu: “Beni vahşi Kızılderili diye çağırıyordu. Çünkü topu sürekli ondan çalıyordum.”

Günün birinde Disney ona bir istif kağıt uzatarak; “Sen hayvan çizmeyi seviyorsun, bunu oku ve ne yapabileceğini düşün” dedi. Bu kağıtlar “Bambi”nin senaryosu, aynı zamanda Mel Shaw’ın bir tasarımcı olarak görsellerin geliştirilmesinde Disney ile uzun soluklu ilişkisinin başlangıcıydı. Shaw stüdyo çalışmasına da katılarak, 1942’de “Bambi”nin, 1940’da “Fantasia”nın, 1982’de “The Fox and the Hound”un ve en nihayet Disney’in 1994’teki son projesi “The Lion King”in yaratılmasında etkin oldu.

Shaw ayrıca 1977 yapımı “The Rescuers” adlı filme yaptığı jenerik ile de dikkatleri çekmişti. Bir çizgi film yorumcusu ve tarihçi olan Charles Solomon; “Filmin yapımcısı ve yönetmeni jeneriği seyrettiğinde, ‘işte budur, başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok’ demişti” sözleri ile bir anısını aktarmakta. Disney ile çalışmış olan kişilerle yapılmış söyleşilerden oluşan ve yeni yayımlanan “Walt’s People” adlı kitabın 12. bölümünde Charles Solomon; “Bambi”nin her sekansında Mel Shaw’ın emeği olduğunu vurgular.

İkici Dünya Savaşı süresince Shaw, Disney’i terk edip Asya’nın güneybatısında fotoğrafçı olarak orduda görev yaptı. O süre içinde Burma üzerine bir de belgesel hazırladı. Savaş sonrasında Mel Shaw, MGM stüdyolarında çalışmış çizgi film konusunda uzman Bob Allen ile birlikte tasarım alanında bir şirket kurdu.

“Allen-Shaw Prodüksiyon”  döneminde Shaw, Disney için resimli ilk “Bambi” kitabını hazırladı, çocuklara oyuncak tasarladı.

Bu ikilinin 1940’lı yıllarda yarattığı “Howdy Doody” kukla karakteri 1950’lerde NBC’deki show programında aynı isimle popüler oldu.

Mel Shaw’ın Disney ile ikinci işbirliği 1974’te başladı. Eski nesil tasarımcılar emekliye ayrılınca Shaw, genç tasarımcılara mentorluk yapmak üzere göreve geldi. Disney’in son eserlerinin oluşturulmasında hem görsel hem de senaryonun içeriği açısından etkin oldu.

Mel Shaw 19 Aralık 1914’te Brooklyn’de Melvin Schwartzman adıyla dünyaya geldi. Avukat bir baba ile opera sanatçısı bir annenin dört çocuğundan ikincisiydi. Henüz 12 yaşındayken sabun oymacılığı yarışmasında birinci olup Procter & Gamble ödülünü kazanması kariyerinin ilk adımı oldu. 1920’li yılların sonlarında ailesi ile taşındığı Los Angeles’te Otis Art Institute’de eğitim gördü. Kovboy olma düşleri ile Utah’a kaçtığında 14 yaşındaydı. Dört ay sonra döndüğü Los Angeles’te yaşını olduğundan büyük göstererek Pacific Title and Art Studio’da iş bulmayı başardı.

Walt Disney’in iki animatörü Hugh Harman ile Rudy Ising, 1930’ların ilk yarısında öyküleri canlı filme dönüştürmek üzere Mel Shaw’ı stüdyolarına maaşlı olarak aldılar. Bu stüdyoda, hiçbir zaman gerçeğe dönüştürülmemiş olsa da, “Küçük Prens”in çizimlerinin oluşturulmasında Orson Welles’e yardımcı oldu. 1937’de Mel Shaw artık Walt Disney için çalışıyor ve onun Donald Ducks adlı takımında polo oynuyordu.

22 Kasım günü 97 yaşında yaşama veda eden Mel Shaw’un ilk eşi Louise’den iki çocuğu oldu. Oğlu Rick Shaw ve kızı Melissa Couch-Deranleau. Louise 1984’te ölünce, evlendiği Florence Lounsbery ile yaklaşık 20 yıl evli kaldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın