A.B. Yehoshua’ya Fransa’dan Médicis ödülü

İsrail’in en önemli yazarlarından A.B. Yehoshua’nın ‘The Retrospective’ adlı kitabının Fransızca tercümesi, Fransa’nın Médicis yabancı edebiyat ödülüne layık görüldü

A.B. Yehoshua’ya Fransa’dan Médicis ödülü

Jürinin “bir sanat eserinin sırlarını konu eden melankolik bir roman” olarak nitelendirdikleri kitap 2011 yılında İbranice yayınlanmasının ardından, Fransızca da dâhil olmak üzere birçok lisana tercüme edildi.

1958 yılında tahsis edilen Médicis ödülü her yıl kasım ayında bir Fransız eserine, 1970’ten beri de ayrıca tercüme bir esere veriliyor.

A.B.Yehoshua’nın ‘The Retrospective’ romanı, eski oyuncusu Ruth ile birlikte geçmişte çektiği filmlerin yeniden gösterimi vesilesi ile İspanya’da Santiago de Compostela’ya giden Yair Moses’in öyküsünü anlatmakta. 1936’da Kudüs’te doğan ve özellikle siyasi duruşu ile tanınan Abraham B. Yehoshua, 30’dan fazla kitabın yazarıdır. 2007’de Los Angeles Times kitap ödülünü kazanan ‘A Woman in Jerusalem’ adlı kitabı 2010 yılında ‘The Human Resources Manager’ adı altında sinemaya uyarlandı. Diğer bir ünlü İsrail yazarı olan David Grossman da geçtiğimiz yıl ‘To the End of the Land’ adlı romanı ile bu ödüle layık görülmüştü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın