Elie Wiesel’den yeni bir kitap

Elie Wiesel’den yeni bir kitap

Bir bypass ameliyatı ile Madoff krizini geride bırakan Elie Wiesel son kitabı “Open Heart”ın yayınlanmasının heyecanını yaşıyor.

Elie Wiesel ciddi bir bypass ameliyatı sonrasında henüz monitörlere bağlıyken yaşadığı sıkıntıları konu edinen son kitabını ‘kafasında’ Fransızca lisanında yazmaya başlamıştı. Yorgunluk ve depresyonu atlatmasından bir yıl sonra “Open Heart” İngilizce yayınlanmaya hazırlanıyor. 84 yaşındaki Nobel Ödüllü Holokost Kurtulanı Elie Wiesel, Bernard Madoff yüzünden maddi yıkıma uğrayan vakfının Manhattan’daki ofisinde zararı telafi etmenin yollarını arıyor. Madoff, Wiesel ailesinin yatırımlarını da yok etti. Elie Wiesel’in adını taşıyan vakfın (Elie Wiesel Foundation for Humanity) 15 milyon dolarlık zararının yaklaşık üçte biri yeni bağışlarla telafi edildi.

“Çocuklar bize cep harçlıklarını gönderdiler, hiç tanımadığım kişiler, Yahudiler, Yahudi olmayanlar, gençler, yaşlılar bağışta bulundular. Bu beni çok etkiledi” diyen Wiesel’in kişisel maddi konumu da oldukça sarsıldı.

Ailece ekonomik sıkıntıya girmelerine rağmen, bir Auschwitz kurtulanı olarak “biz daha kötü günler de gördük” demekte.

Wiesel “Open Heart” adlı son kitabını en vakıf olduğu lisan olan Fransızca yazdı. Holokost Kurtulanı Romanya doğumlu bir genç olan Wiesel savaş sonrasında yerleştiği  Paris’te, New York’a göç ettiği 1956 yılına dek gazetecilik yaptı. Eşi Marion Wiesel’in İngilizceye tercüme ettiği “Open Heart” 4 Aralık’ta kitapçıların raflarında yerini alacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın