Kafka’nın el yazmaları Kudüs’e gidiyor

20. yüzyıl edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen Franz Kafka’ya ait el yazmaları, dört yıl süren hukuki bir mücadelenin ardından mahkeme kararıyla Kudüs’teki İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne gönderilecek

Kafka’nın el yazmaları Kudüs’e gidiyor

Mahkeme heyeti, İsrail’in Tel Aviv kentinde uzun süredir devam eden davada kararını açıkladı ve kız kardeşler Eva Hoffe ile Ruth Wiesler’in elinde bulunan paha biçilmez koleksiyonun İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne teslim edilmesine hükmetti.

1924 yılında 41 yaşında veremden ölen Yahudi asıllı yazar Kafka, yakın dostu yazar Max Brod’dan tüm eserlerini kimse okumadan yakmasını istemişti.

Brod, yok etmeye kıyamadığı el yazmalarını 1939’da Nazi Almanya’sından kaçarken yanına alıp İsrail’e götürmüştü. Brod’un 1968 yılında hayata veda etmesinin ardından el yazmaları, sekreteri Esther Hoffe’ye miras kaldı.

Hoffe, ‘Dava’ romanının da aralarında bulunduğu bazı eserleri elinden çıkardı. 1988 yılında Londra’da Sotheby’s müzayede evinde satışa çıkarılan “Dava”nın el yazmaları, yaklaşık 2 milyon dolara alıcı buldu ve Stuttgart yakınlarında Modern Alman Edebiyatı Müzesi’ne gönderildi.

Diğer el yazmaları ise Hoffe’nin 2007 yılında ölümünün ardından kızları Eva ve Ruth’a geçti. İki kız kardeş, koleksiyonun annelerine hediye edildiğini ileri sürüyordu.

Ulusal Kütüphane ise Brod’un vasiyetinde el yazmalarının kütüphaneyle verilmesini istediğini öne sürerek, Eva ve Ruth kardeşlere karşı yıllardır hukuk mücadelesi veriyordu. Milli Kütüphane, Modern Alman Edebiyatı Müzesi’ndeki ‘Dava’ romanının da İsrail’e iade edilmesini talep ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın