Holokost’ta kaybolan Tevrat ortaya çıktı

Biri tam, diğeri eksik iki Tora rulosu Polonya’nın Sokolow Podlaski mevkiinde ortaya çıktı. 20 Ağustos’ta bulunan Tora rulolarının bir zamanlar Wegrow yakınında bulunan bir sinagoga ait oldukları tahmin ediliyor

Holokost’ta kaybolan Tevrat ortaya çıktı

Polonyalı bir polis memuru, bir kadının satmakta olduğu Tora rulolarına el koydu. Onları belediye binasına getirdi ve Sokolow Yahudi toplumu Başkanı Marcin Pasik’e teslim etti. Sokolow Emniyet Güçleri Sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bu polis memuru kent sakinleri tarafından tarihe olan merakı ile tanınıyor. Tora rulolarını elinde bulunduran kadın bu nedenle satılmaları için polis memurundan yardım istemiş. Polis de böylesi değerli bir hazinenin müzede yer alması gerektiğini düşündü,” dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen kadın, önce babasının bu ruloları Wegrow’da yanmakta olan bir sinagogdan kurtardığını iddia etti. Daha sonra yaptığı açıklamada ise, Tora rulolarının, İkinci Dünya Savaşı yıllarında, Yahudi bir dostu tarafından babasına korunmak üzere teslim edildiğini söyledi. Kadın Sokolow’da ruloları birkaç kez satışa çıkardığı halde, fiyatlarının yüksek olması sebebiyle satılmadıklarını da sözlerine ilave etti.

Tora rulolarının Wegrow’a ait olduklarının ortaya çıkması ile Marcin Pasik onları Wegrow bölgesi Belediye Başkanı Krzysztof Fedorczyk’a teslim etti.

Fedorczyk, “Onları ne yapmamız gerektiği konusunda bir karar alacağız. Avukatlarımız bu konuda bizlere yol gösterecekler. Bu oldukça karmaşık bir durum,” dedi.

Polonya Başhahamı Rav Michael Schudrich ise, “Yahudi toplumuna ait olan bu Tora ruloları İkinci Dünya Savaşı sırasında kayıplara karıştı. En adil ve tarihi açıdan en doğrusu Tora rulolarının Polonya Yahudi Cemaati’ne teslim edilmesi olacaktır,” şeklinde görüşlerini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın