Ajandam: Nereye gidelim ne dinleyelim?

Babylon Soundgarden Bu Perşembe ve Cuma Babylon Aya Yorgi’de! Example, Duman, Bedük, Replikas, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Kolektif ile 2 gün boyunca aralıksız müzik ve eğlence...

Ajandam: Nereye gidelim ne dinleyelim?

Babylon Soundgarden Bu Perşembe ve Cuma Babylon Aya Yorgi’de! Example, Duman, Bedük, Replikas, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Kolektif ile 2 gün boyunca aralıksız müzik ve eğlence... Babylon Soundgarden, 30-31 Ağustos’ta Çeşme Babylon Aya Yorgi’de gerçekleşecek ikinci bölümüyle yaz mevsimini kapatmaya hazırlanıyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile uzun bir hafta sonuna dönüşecek bu tatilde Çeşme Babylon Aya Yorgi’nin büyüleyici atmosferinde iki gün boyunca 5 farklı sahne ile müziği hayatınızın vazgeçilmezi haline getirecek olan festival İngiliz hip hop yıldızı Example, Türk rock müziğinin vazgeçilmez grubu Duman, dans pistlerininin aranan ismi Bedük, Replikas, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Kolektif İstabul ve Four In The Pocket gibi birçok başarılı grubu ağırlayacak. Ayrıca festival boyunca Oldies But Goldies partisi ve White Mink, Club Bangkok, Style-ist, Dancing Birds Feel The Beat, Shangri-La Soundsystem ve Tobumusikizm de DJ Setleri ile müzik 2 gün boyunca aralıksız devam edecek. Festivalin 40 TL’den başlayan biletleri Biletix’te satışta!

 

Ne Dinleyelim?

Atlantis ve Kirli Kedi Yapım organizasyonunda düzenlenen Tarkan konserleri tam gaz sürüyor… Açıkhava izleyicileri Tarkan'a doymak bilmiyor! İlk aşamada 28 ve 29 Ağustos tarihlerinde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda konser vermesi planlanan Tarkan, gelen yoğun istek üzerine 31 Ağustos, 1 ve 2 Eylül tarihlerinde de Açıkhava'da sahne alıyor. Her konserinde binlerce kişiyi coşturmakla kalmayıp, herkesi ayakta saatlerce dans ettirmeyi başaran megastar Tarkan’ın biletleri Biletix üzerinden satışta çıkar çıkmaz tükeniyor. Şu an için yalnızca 2 Eylül biletlerinin satışı sürüyor, elinizi çabuk tutmanızı öneririm!

 

Ne İzleyelim?

Romantik-komedi sevenlere müjde, Yönetmen Sophie Lellouche'nin ilk uzun metrajlı filmi Paris-Manhattan bu Cuma (31 Ağustos) gösterime giriyor). Woody Allen'a takıntılı bir eczacı düşünün. Eczacı Alice, Allen'ın tüm filmleri ezbere bildiği yetmezmiş gibi, yönetmenin kendisini de kafaya takmış haldedir. Alice bir gün 'şans eseri' Victor adında orta yaşlı bir adamla tanışır ve Victor'un hayatında hiç Woody Allen filmi seyretmediğini öğrenir! Başta bu sıradan görünen adamla hiç anlaşamayacağını düşünsene, Victor onu haksız çıkartacaktır. Filmin baş rollerini güzel yıldız Alice Taglioni ve Patrick Bruel paylaşırken kadroda pek tabii ki Woody Allen da yer alıyor. 2012 yazında Avrupalı seyircilerle buluşan filme dair beklentiler yüksek, ilk yorumlar olumlu. 

 

Ne Okuyalım?


Metin Arditi’nin Can Yayınları’ndan piyasaya çıkan kitabı Turquetto 1519’da Osmanlı topraklarında, Konstantiniyye’de dünyaya gelen Eli’nin resim yapma tutkusunu konu alıyor. Ancak Eli bir Yahudi’dir ve dini, resim yapmasını yasaklamıştır. Tutkusunun peşinden gitmeyi seçen delikanlı, özgürce resim yapabilme hayaliyle bir gemiye atlayıp Rönesans’ı yaşayan Venedik’e kaçar. Sanatı için her şeyden, hatta kimliğinden bile vazgeçen, Venedik’in en büyük ressamlarından biri haline gelen Eli ya da üstadı Tiziano’nun verdiği adıyla Turquetto, İtalyan Rönesansı’nın en parlak döneminde yarattığı eserlerini, Katolik Kilisesi’nin katı kurallarının kurbanı olmaktan kurtarabilecek midir? Peki ya, büyük usta Tiziano’ya ait olduğu sanılan Eldivenli Adam isimli tablo, Turquetto lakaplı bu Osmanlı Yahudisi’nin eseri olabilir mi? Metin Arditi sanat, iktidar ve din üçgeninde sıkışmış farklı bir ressam portresi çizmekle kalmamış, korkunç ama bir o kadar da görkemli o dönemi, ürpertici karanlığı ve bugünü bile aydınlatan ışıltısıyla XVI. yüzyılı, Doğu’dan Batı’ya gözler önüne sermiş.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın