Yahudi kasabası, UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday

Arjantin’de bulunan Moises Ville adlı Yahudi kasabası Simon Wiesenthal Enstitüsü tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine aday gösterildi

Yahudi kasabası, UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Komisyonu yetkilileri, göçmenlerin barındırılması ve uyumlarının sağlanmasının en güzel örneğini oluşturan Moises Ville konusunu Rusya’nın St Petersburg kentinde toplanarak görüşecekler.

Türkçe karşılığı Musa’nın Şehri olan Moises Ville, 1899 yılında Ukrayna’daki pogromlardan kaçan Yahudiler tarafından kuruldu, binlerce Rus Yahudi’sinin barınağı oldu. Buraya yerleşenler tarımla uğraşan bir toplum olup, dünyanın birçok kentinde ünlenen Kadima Yiddiş Tiyatrosunu kurdular. Moises Ville ayrıca Arjantin ve İtalyan yerleşimlerin toplumları ile ticari işbirliğinde bulundu. 1999’da kuruluşunun 100. yılında Arjantin hükümeti Moises Ville’i ‘tarihi kasaba’ ilan etti.

Simon Wiesenthal Enstitüsünün uluslararası ilişkilerden sorumlu Müdürü Shimon Samuels yaptığı açıklamada, Moises Ville’in diaspora Yahudiliğinin, geniş toplum ile ilişkileri açısından son derece tarihi bir öneme sahip olduğunu belirtti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın