Antisemit milletvekili Csanad Szegedi aslında Yahudiymiş

Macaristan Yahudileri, Jobbik Partisi üyesi olan milliyetçi ve antisemit siyasetçisinin aslında Yahudi ve Holokost kurtulanının torunu olduğunu öğrenince çok şaşırdılar

Antisemit milletvekili Csanad Szegedi aslında Yahudiymiş

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan Csanad Szegedi, geçtiğimiz hafta Jobbik Partisinin aşırı sağ yayını Barikad’a verdiği söyleşide aile kökenlerini açıkladı. Büyükannesi Magdolna Klein’ın Auschwitz’den sağ çıkabilmiş bir Holokost kurtulanı olduğunu yeni öğrendiğini anlattı.

“Yahudi kökenleri olan ebeveynlerim olduğunu çok yakında öğrendim, bu da çok önemli bir haber. Bunun bir sürpriz olmadığını söyleyemem. Bu gerçekle yüzleşmem her halde zaman alacak” şeklinde konuştu.

Jobbik, Macaristan’ın 2010 yılı genel seçimlerinde oyların yüzde 17’sini toplayarak ülkenin üçüncü partisi konumuna geldi. 29 yaşındaki Csanad Szegedi 2009’da Jobbik’ten milletvekili oldu. Sık sık antisemit söylemlerde bulunan Szegedi, Avrupa Parlamentosunun açılışına artık geçersiz olan askeri bir üniforma ile katıldı.

Budapeşte basını Csanad Szegedi’nin aile sırrının ortaya çıkması ile ilgili çeşitli yorumlar yapmaktalar. Nepszava adlı günlük gazete Szegedi’nin rakiplerinin gizlice araştırma yapıp Yahudi kökenlerini ortaya çıkardıklarını yazıyor. Jobbik parti lideri Gabor Vona ise Szegedi’yi görevinden uzaklaştırmak için herhangi bir sebep bulunmadığını söyledi.

Budapeşte’deki Yahudi din adamlarından Ferenc Raj, ortaya çıkan bu flaş haberi, “Macaristan Yahudi tarihinin üzücü bir bölümü” sözleri ile yorumladı. Ayrıca, Yahudi kökenlerini geç de olsa keşfedenlere karşı rabilerin daha anlayışlı olmaları gerektiğini ileri sürdü.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın