Holokost yetimi yakınlarını buldu

Martin Hecht ailesinin büyük kısmını Auschwitz’de yitirdi. ‘Remember Me’ (Beni Anımsa) projesi kapsamındaki bir yazı dizisinde öyküsünün yayınlanmasının ardından Martin Hecht’in telefonu sık sık çalıyor

Holokost yetimi yakınlarını buldu

ABD’deki Holocaust Memorial Museum’un (Holokost Müzesi) halen hayatta olan 1100 Holokost yetiminin yakınlarını bulmayı amaçlayan ‘Remember Me’ projesi kapsamında Martin Hecht’in yaşam öyküsü Yediyot Aharonot gazetesinde yayınlandı. Yazının yayınlanmasının ardından dünyanın her tarafından Martin Hecht’e mesajlar ve telefonlar yağmaya başladı.

 

Video için tıklayınız

 

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/2yR9KDduDVA" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 

 

 

 

Martin’in eşi Aida Hecht; “İnsanlar Yeni Zelanda, ABD, Kanada, İngiltere ve Hırvatistan’dan telefon ediyor, Martin’in yaşam öyküsünden çok etkilendiklerini ifade ediyorlar. Bu kadarını hiç beklemiyorduk” demekte.

Transilvanya’da doğan Hecht, 1944’de gönderildiği Auschwitz-Birkenau’da aile fertlerinin çoğunu kaybetti. Annesi, babası ve diğer kardeşleri öldürüldü, o kardeşi Jack ile o cehennemde hayatta kalmayı başardı.

Martin Hecht Auschwitz’de bulunduğu süreci şöyle anlatıyor: “Bir barakaya gönderilmiştik. Uzun zamandır kampta bulunan bir tutsak yüzümdeki şok olmuş ifadeyi görünce; ‘Nerede olduğunu biliyor musun?’ diye sordu. Hayır, diye yanıtladım. ‘Auschwitz’desin, buradan geri dönüşün yok. Sonuçta buradaki herkes ölecek’ dedi. Neden söz ettiğini anlayamıyordum. ‘Ailen bir süre önce burada yakıldı. Dışarı bir bak, oradaki bacayı görüyor musun? Orası Yahudilerin yakıldığı yerdir.’ O dönemde 12 yaşımda olan ben hiçbir şeyi anlamıyordum. Kim yakıyordu? Kimleri yakıyorlardı? Bizleri neden öldürüyorlardı ki?”

Yaşam öyküsünün gazetede yayınlanmasının ardından gelen telefonların bazısı oldukça heyecan vericiydi. Tel Aviv’den arayan bir akrabası Martin Hecht’e bazı uzak akrabalarının varlığından bahsetti.

Aida Hecht; “Aile kökenlerinden söz ettiğimizde Martin’in adını dahi duymadığı isimlerle karşılaştık. Martin’in çocukluk anıları giderek bulanıklaştığı için olabilir. ABD’de ortaya çıkan akrabalarından biri büyükbabasının Martin’in büyükbabası ile kardeş olduklarını ileri sürüyor. Bu kişi 90 yaşında, yakında onu ziyaret etmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

JACK’E NE OLDU?

Gönderildikleri kamplarda yaşamını yitiren akrabaların yakınları Martin ile ilişkiye girip, ondan bu kişilerin hayatları ve nasıl öldükleri ile ilgili bilgi almaya çalışmaktalar. En etkileyici olan da gençlerin Martin’in Holokost’ta yaşadıklarını öğrenme arzusu.

Aida; “Oysa Martin yıllarca bu konuda konuşmadı. Akrabaları onun Auschwitz’de bulunduğu dışında fazla bir bilgiye sahip değildi. Onun yaşam öyküsünü gazetede okuyunca çok duygulandılar. Onun bu kadar çok acı çektiğini tahmin etmemişlerdi” demekte.

Martin ile ilişkiye girenler kardeşi Jack’in nerede olduğunu sormaktalar. Yahudi Cemaati’nin bir öğrenci yurdunda barınan Jack, Londra’da yaşamaya devam etti. Evlendiği Hıristiyan eşi Yahudiliğe geçti. Halen Londra’da yaşamakta olan çiftin iki çocuğundan biri Kudüs’te yaşamayı tercih etti. Daha geniş bilgiye ‘Remember Me’ nin web sitesi http://rememberme.ushmm.org/  dan ulaşabilinir.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın