77 yaşında maraton koşucusu

77 yaşında maraton koşucusu

15 Mart Cuma günü Kudüs’te gerçekleşen maratonun en yaşlı koşucusu 77 yaşındaki Holokost kurtulanı Hanoch Shahar’dı.

İkinci Dünya Savaşı’nda yetim kalan bir kişi olan Hanoch Shahar uzun yaşamı boyunca sürekli koştu. Geçtiğimiz cuma günü Kudüs’te gerçekleşen maratona katılan on beş bin atletin en yaşlısı 77 yaşındaki Hanoch Shahar’dı.

Shahar 10 kilometreyi bir saat ve dört dakikada koştu. İki ay önce maratonu tamamlayan Shahar, o yaşta senede bir kez 42 kilometre koşulabildiğini söylüyor.

“Koşu bana özgürlük hissi kazandırıyor” diyen Shahar’ın ailesi, şimdiki Çek Cumhuriyeti’ndeki Theresienstadt temerküz kampında Naziler tarafından öldürüldü.

Prag’da bulunduğu yetimhanede zamanını koşarak ve radyo haberlerini dinleyerek geçiriyordu. Savaş sonrasında Shahar, kızının izini bulmak için yetimhaneye gelen bir Yahudi tarafından evlat edinildi. Shahar’ın koşu merakını fark eden üvey baba onu cesaretlendirdi ve sık sık yarışlara götürdü. O dönemin Çekoslovakyasının uzun mesafe koşucusu, Olimpiyatlarda dört kez altın madalya sahibi olmuş efsanevi sporcu Emil Zatopek, Shahar’ın idolü oldu.

Birçok İsrail şampiyonluklarına sahip Shahar, sekiz kez maraton tamamladı. 1000 kişinin maratonu tamamladığı Kudüs’teki yarışın birincisi 2:19:52 ile Kenyalı David Toniok oldu. Dört çocuk ve dört torun sahibi Hanoch Shahar; “Holokost her zaman aklımda, ancak koşarken rahatlıyorum” demekte.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın