İsrail İran’ı seviyor” kampanyası

İsrailli bir çift Facebook’ta İranlılarla arkadaşlık ilişkisine girdi. Bir İranlı şöyle yazıyordu; “2500 yıldır dostluk ilişkisi içinde iki ayrı toplumuz. İsrail’den neden nefret edeyim ki?”

İsrail İran’ı seviyor” kampanyası

İsrailli bir çift Facebook’ta İranlılarla arkadaşlık ilişkisine girdi. Bir İranlı şöyle yazıyordu; “2500 yıldır dostluk ilişkisi içinde iki ayrı toplumuz. İsrail’den neden nefret edeyim ki?”

İsrail ile İran arasında yaşanan gerginliğe rağmen, İsrailli bir çift İranlılarla kişisel düzeyde dostluklar edinme amacı ile Facebook’ta bir kampanya başlattı.

Her ikisi de Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi mezunu olan 41 yaşındaki Ronny Edry ile 35 yaşındaki hayat arkadaşı Michal Tamir, ses getirmesi umuduyla başlattıkları eğlenceli “İsrail İran’ı seviyor” adlı girişim çok kısa zamanda sonuç verdi.

Ronny Edry; “Düşünce çok basitti; karşı tarafta benim gibi düşünen kişilere duygularımı ifade etmek. Söylemek istediğim şuydu: Seni başlangıçtan beri seviyorum, seninle savaşmak istemiyorum, çünkü seni tanımıyorum” demekte.

Grafik öğrencileri tarafından özel olarak hazırlanan posterler 8 Mart Perşembe günü Facebook’a verildi. Genellikle sağlıklı görünen laik tipte İsrailli bireylerin fotoğraflarının yer aldığı posterlerde; “İranlılar, bizler hiçbir zaman sizin ülkenizi bombalamayacağız. Sizleri seviyoruz” sloganı dikkat çekmekte.

Ronny Edry’nin ilk posteri yayınlamasından 48 saat geçmeden İranlılardan bu girişiminden dolayı kendisini kutlayan yüzlerce mesaj yağmaya başladı. Bazıları da Facebook’a İsraillileri sevdiklerini ifade eden sözcükler içeren kendi oluşturdukları grafik tasarımları gönderdiler.

“İki ülke arasındaki karşılıklı şeytanlaştırma girişimlerini bir nebze etkisizleştirmek istedim” diyen Edry, evrensel kardeşlik duygularının bu platformda paylaşılmasından mutluluk duyuyor. Postere olumlu yorumlarda bulunan İranlıların çoğunluğu ülke dışında yaşayan, İngilizce bilen ve Tahran siyasetine karşı kişiler. Girişime destek veren İranlılar gerçek isimlerinin yayımlanmaması koşulu ile The Jerusalem Post’a düşüncelerini ifade etmekten kaçınmadılar.

Nima adını kullanan 24 yaşındaki eski Tahranlı; “Bizler de, aynen sizin gençler gibi, farklı inanç sahibi halklara saygı duyduğumuzu, barış istediğimizi söylemek üzere İran halkının sesini duyurmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Şiraz doğumlu Reza ise; “2500 yıldır dostluk ilişkisi içinde iki ayrı toplumuz. İsrail’den neden nefret edeyim ki? Savaştan korkmuyoruz ama, İsrail’deki kardeşlerimizle birbirimizi neden öldürelim ki?” demekte.

Edry de bu posterleri hiçbir siyasi kaygı taşımaksızın, sade bir vatandaş olarak göndermeyi hedeflediğini söylemekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın