Pekin Yahudilerine Limmud

Bu yıl Çin’in başkenti Pekin’de ilk kez düzenlenecek Limmud Festivali’nin ülke Yahudileri açısından tarihi bir etkinlik niteliğinde olacağı öngörülüyor.

Pekin Yahudilerine Limmud

Sanatsal ve kültürel etkinliklerden oluşacak festivalin Aralık ayında, tanıtım özelliğindeki mini festivalin 3 Haziran’da gerçekleşeceği belirtildi. American Jewish Joint Distribution Committee’nin (JDC) bir mensubu olan etkinliğin düzenleyicisi Simon Caplan; “Geçtiğimiz yıl ilk kez Pekin’e gidip oradaki Yahudi nüfusunu gördüğümde onlara yeterince eğilmediğimiz duygusuna kapıldım. Orada Limmud’un düzenlenmesi Yahudi toplumuna sunulmuş bir hediye anlamını taşıyacak” demekte.

Simon Caplan, İngiltere’de 30 yıl önce temeli atılan Limmud etkinliği dikkate alınarak Asya Yahudiliğine bir çeşit aidiyet duygusunun kazandırılmasını hedeflemekte. Çin’in de bu hedefin ilk adımı olacağına inanmakta.

Organizatörlerin bir diğeri olan ABD’li Jonathan Dworkin altı yıldır Pekin’de yaşamakta.  “Neden Pekin?” sorusunu Dworkin; “Yahudi etkinliklerinden haberdar olmak isteyen ve bir cemaat oluşumunu arzu eden Yahudi topluluklarından bundan yoksun oldukları eleştirilerini duydum” demekte.

Günümüzde Pekin’deki Yahudi nüfusu giderek çoğalmakta. Gerçekleşecek Limmud’da masaya yatırılacak konular, ‘Çin-İsrail ilişkileri’, ‘her tarafında domuz tüketilen bir ülkede nasıl kaşer beslenilebilinir?’, ‘Çin stereotipi veYahudiler’ olacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın