: Bu hafta ne izleyelim? Ne okuyalım?

: Bu hafta ne izleyelim? Ne okuyalım?

NE İZLEYELİM?

26 Şubat gecesi sahiplerini bulacak olan 84. Oscar töreni öncesinde, En İyi Film dalında Oscar’a aday olan War House (Savaş Atı) adlı filmi izlemeye ne dersiniz? İngiltere kırsalı ve Avrupa’da geçen film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi... Senaryosunu, Michael Morpurgo’nun tiyatroya da uyarlanan aynı isimli 1982 tarihli çocuk romanından Richard Curtis ve Lee Hall’un uyarladığı filmin başrollerinde Jeremy Irvine, Emily Watson, Toby Kebbell, Benedict Cumberbatch, David Thewlis, Tom Hiddleston, Eddie Marsan, David Kross, Peter Mullan gibi isimler rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg usta oturuyor...

NE OKUYALIM?

 

Son günlerde oldukça büyük polemiklere neden olan ünlü ismi Paul Auster’ın Can Yayınları’ndan piyasaya çıkan son kitabı ‘Kış Günlüğü’ yazarın kendi yaşam öyküsünü anlatıyor. Çevirmen Seçkin Selvi’nin tercümesi ile Türkçeye kazandırılan romanın oldukça ilginç bir tarzı var. Yazar’ın kendi sözleriyle: “Her yazar, kitaplarına kendini de saklar. Ama gün gelir satır aralarında anlatmaktan vazgeçer kendisini. Artık yaş kemale ermiştir. Yaşadıkları, yaşayamadıkları, düşleri, gerçekleri... Hesaplaşma zamanıdır.” Kış Günlüğü, sıradan bir yaşamöyküsü değil aslında, usta bir kalemden çıkmış roman gibi bir yaşam. Yazar bu kitabı neden yazdığını kendi cümleleriyle şöyle açıklıyor: “Ne de olsa zaman azalıyor. Belki de şimdilik hikâyelerini bir yana bırakıp hayatının anımsadığın ilk gününden bugüne kadar bu bedenin içinde yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu incelemeye çalışsan iyi olur.” Etiket fiyatı 15 TL.

NE DİNLEYELİM?

Babylon 27-31 Mart tarihleri arasında sıkı canlı performanslarıyla öne çıkan, yeni müziğin umut vaat eden gruplarını konuk etmeye hazırlanıyor. Radyo Eksen işbirliğiyle gerçekleşecek festivalde, İngiltere’nin post-endüstriyel ve drone müzik sihirbazları Factory Floor, Dubstep müziğin başarılı ismi Ikonika, İngiltere’nin ümit vaat eden ve sağlam performanslarıyla kısa zamanda büyük bir takipçi kitlesine ulaşan blues rock ve americana grubu Kill İt Kid, geçen yaz Babylon Aya Yorgi Soundgarden Festivali’nde başarılı performanslarıyla göz dolduran Little Fish ve görsel sanatı dark ambient ve IDM müziklerle inanılmaz bir şekilde birleştiren, gizemli ikili Stay +, müzik kâşiflerini bekliyor olacak. Gelecek vaat eden yerli grupların da katılımıyla gerçekleşecek Babylon Newcomers Festivali’nde yeni ve iyi müzik tüm hafta boyunca ön planda olacak. Biletler 50 TL’den başlayan fiyatlarla Biletix’te. 

NEREYE GİDELİM?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde, Rene Magritte, Andy Warhol gibi dünyaca ünlü sanatçıları koleksiyonunda barındıran InArtis ile Kült işbirliğinde gerçekleştirilen Salvador Dali Sergisi’ni gezmek için son fırsat! 23 Aralık 2011’de başlayan ve 26 Şubat’ta sona erecek olan sergide, 20. yüzyılın en önemli ressamlarından biri sayılan çılgın sanatçının 121 eseri yer alıyor. Serginin en çok ilgi toplayan eserleri İlahi Komedya, Sürrealizm İzleri, Gala ile Akşam Yemeği adlı üç ana başlık altında toparlanmış. Henüz fırsatını bulup da gezemediyseniz, bu Pazar Tophane-i Amire’ye uğramanızı öneririm.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın