Nazi suçlusu nihayet cezasını çekecek

The Sun gazetesinin Almanya’da serbestçe yaşamakta olduğunu ortaya çıkardığı Nazi savaş suçlusu, nihayet yargı önüne çıkacak

Savcılık, en çok aranan üç Nazi’den biri olan savaş suçlusu Klaas Faber’in yargılanmasını talep etti. Hollanda doğumlu olan Faber, SS görevlisi olduğu yıllarda 22 Yahudi ile birçok direnişçiyi öldürmek suçundan 1947 yılında müebbet hapse mahkûm olmuştu. Klaas Faber 1952’de kaçmayı başardı ve sınırdan Almanya’ya geçti.

2010 yılının Haziran ayında The Sun gazetesi bu Nazi canavarının Bavarya bölgesinin Ingolstadt kentinde eşi Jacoba ile yaşamakta olduğunu ortaya çıkardı ve bu haberi tüm dünyaya duyurdu. Hollanda suçlunun iadesini talep etti. İsrail de bu kişinin yargılanması gerektiğini savunanlar arasında yer aldı. Ancak Bavarya resmi makamları Hitler döneminden kalma yabancı SS gönüllülerini koruyan bir yasanın Faber’e dokunulmazlık hakkını tanıdığını ileri sürerek reddettiler.

18 aydır sürmekte olan bir mücadelenin ardından karar değiştirerek Klaas Faber’in vahşetinin gün yüzüne çıkmasının doğru olacağı kanısına vardı. Şimdi yargı 89 yaşındaki Faber’in Hollanda’da mahkûm olduğu cezayı Almanya’da çekmesi yönünde karar verecek.

Alınan karardan memnun olan Nazi avcısı Dr. Efraim Zuroff:“Bir Nazi canavarını korumak adaletsizliktir” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın