UNESCO ‘Zayzafuna’ Dergisi’ne desteğini çekti

UNESCO, Adolf Hitler’i öven antisemit yazılarla beyinleri yıkayan Filistin çocuk dergisine yaptığı maddi yardımı kesti.

UNESCO ‘Zayzafuna’ Dergisi’ne desteğini çekti

Bir insan hakları kuruluşu olan Simon Wiesenthal Centre, BM’nin çatısı altındaki kültür kuruluşu UNESCO’ya gönderdiği mesajda Zayzafuna adlı antisemit yayına desteğini eleştirdi. Bu derginin 2011 Şubat sayısında Cihad’ı öven yazılar da yer aldı. Bu yazıyı kaleme alan kız, rüyasında gördüğü Nazi liderinin kendisine “dünyanın yıkımı için çalışan bir millete mensup oldukları için” Yahudileri öldürdüğünü söylediğini yazmaktaydı.

Simon Wiesenthal Centre, UNESCO’dan bu yayına desteğini kesmesini talep ederken, ABD’nin UNESCO elçisi, eğitim sistemlerine ve medyaya bu türden antisemit ve İsrail karşıtı kaynaklar sokmanın hoşgörü, karşılıklı saygı ve barışın sağlanması yolunda yanlış adımlar olduğunun Filistinlilere derhal anlatılması gerektiğini ileri sürdü. Merkezi Paris’te bulunan UNESCO yakın zamanda Filistin’i de bünyesine kabul etti. Kuruluşun Başkanı Irina Bokova, üye olmanın bayrağını orada dalgalandırmaktan çok öte sorumluluklar yüklediğini ifade etti. “UNESCO ifade özgürlüğüne destek verse de bu yayında ileri sürülen ifadeler Holokost’u mazur gösterir hatta savunur niteliktedir. Bu da UNESCO’nun temel ilkelerine ve değerlerine aykırı olduğu için kabul edilemez” dedi.

UNESCO’nun Filistin çocuk yayınına desteğini kesme kararı Yahudi kuruluşları tarafından sevinçle karşılandı. American Jewish Committee’nin Başkanı David Harris, UNESCO’nun maddi desteğinin Yahudi düşmanlığını körüklemek gibi bir amaçla kötüye kullanıldığı gerçeğinin çabuk farkına varıldığının altını çizdi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın