Tunus’tan Silvan Şalom’a eleştiri

Tunus’un İslamcı Ennahda Partisi yaptığı açıklamada, Kuzey Afrika’nın bu ülkesinde yaşayan tüm Yahudilerin eşit haklara sahip vatandaşlar olduğunu söyledi.

Tunus’tan Silvan Şalom’a eleştiri

Geçtiğimiz  Ekim ayında gerçekleşen seçimlerden güçlenerek çıkan İslamcı Ennahda Partisi, Tunuslu Yahudilere İsrail’e göç etmeleri çağrısında bulunan Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom’u eleştirdi. Ennahda Partisi’nden yapılan açıklamada: “Tunus günümüzde ve gelecekte vatandaşlarının dini inanışlarına saygı gösteren demokratik bir ülke olmaya devam edecektir. Tunus’taki Yahudi Cemaati’nin mensupları her türlü haktan istifade ederler” ifadesini kullandı.

Tunus doğumlu olan Silvan Şalom Küdüs’te Tunus’un Holokost Kurbanları anısına düzenlenen bir törende; o ülkede halen yaşamakta olan Yahudilere bir an önce İsrail’e göç etmeleri çağrısında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Silvan Şalom 2005 yılında Tunus Cumhurbaşkanı Zine El Abidine Ben Ali’nin davetlisi olarak Tunus’u ziyaret eden son İsrailli siyasetçi olmuştu. Günümüzde çoğunluğu Cerbe’de olmak üzere Tunus’ta halen 1500 Yahudi yaşamakta.

Ennahda Partisi, Silvan Şalom’un çağrısını “sorumsuz” ve “gerçekçi olmayan” bir tavır olarak değerlendirdi.

Tunus Yahudi Cemaati Başkanı Roger Bismuth, Silvan Şalom’un söylemine karşı çıkarılan bu yaygarayı bir avuç suda fırtına çıkarmaya benzeterek diktatörlükten özgürlük ortamına geçilen bu ülkenin sesini duyurma girişimi olduğunu söyledi. “Hiç kimsenin Tunus’un işlerine hatta bu ülkede 3000 yıldır yaşamakta olan Yahudi toplumunun işlerine karışmaya hakkı yoktur” şeklinde konuştu. Roger Bismuth, YahuditoplumununTunus’u sevdiğinin ve terketmeye hiç niyeti olmadığının altını çizdi. 7 Aralık Çarşamba günü Kudüs’te Tunuslu Holokost Kurbanları anısına gerçekleşen törene tarihçiler ve sosyologlar katıldı. Tunus’un Nazilerce işgal edildiği 1942 Aralık ile 1943 Mayıs arasındaki dönemde 5000 Yahudi çalışma kamplarına, 160 Yahudi de temerküz kamplarına gönderildi. 671 Tunuslu Yahudi Holokost’ta yaşamını yitirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın