Büyüteç

" />

Kırık kalpler durağında inecek var!

Büyüteç

Güzel şarkı vesselam... O zaman şarkıdan devam edelim... Eteğimizdeki taşları dökelim... Hatırladığınız üzere Beşiktaş, İsrail’in Maccabi Tel Aviv takımıyla geçtiğimiz hafta arasında UEFA Avrupa Ligi’nde karşılaştı. Maç öncesi her ne kadar iki tarafın da yaptığı açıklamalarla tansiyonu düşürmeye çalıştığı gerçeğini göz ardı etmesek de, iki ülke arasında yaşanan siyasi gerilim bu müsabakayı yeşil sahadan alıp, farklı platformlara taşıdı. Yazılı basının ve görsel medyanın büyük bir bölümü karşılaşma öncesi aklıselim tavır alarak, geçmişte yaşanan tatsız hadiseyi anımsatmayıp, yarayı deşmeme yolunu tercih ederken ne yazık ki maç sonunda atılan bazı başlıklar ve kullanılan ifadeler bir hayli yaralayıcı oldu.

Yaygın medyanın en çok okunan gazetelerinden biri olmasa bile, Beşiktaş’ın Maccabi Tel Aviv’i 5-1 mağlup ettiği karşılaşmanın ardından bir gazete “Kol gibi geçirdik” başlığını atarken, alt başlıkta kullandığı “Kara Kartal, Maccabi Tel Aviv’i Almeida (2), Aurelio, Egemen ve Edu’nun golleriyle dağıttı, Osmanlı tokadını İsrail’in suratında patlattı” ifadesi aşağılayıcı oldu. Bu manşetin yanı sıra diğer bazı gazetelerde maçla ilgili haberlerin arasında yer alan ‘Beşiktaş’ın galibiyeti İsrail basınını yola getirdi ve özür dilediler’, ‘Beşiktaş, Maccabi’nin üzerinden geçti’ tarzındaki ifadelerin de fazlasıyla ajite edici olduğu kanaatindeyim.

Öncelikle yeniden anımsatılmalı ki basının asli görevi; haberleri kamuoyuna aktarmak... Kişisel hırs ve hesaplar gözetilmeden yazılması gereken haberlerde objektif bakış açısı aransa da bu nesnelliği yakalayabilmek oldukça güç. Kanımca Beşiktaş-Maccabi Tel Aviv karşılaşmasının ardından yazılan bazı haberler de bu sınavdan layıkıyla geçer not alamadı.

İki ülke arasında süregelen siyasi gerilim ve atılan politik adımlar nedeniyle son dönemdeki süreci ‘bir güvercin ürkekliğinde’ gözlemleyen ‘bizler’ için yukarıdaki paragrafta dile getirmeye çalıştığım bazı haberler, kalpleri bir hayli kırdı. İsrail hükümetinin aldığı her karara kelimesi kelimesine ‘kefil’ olmasa da, ‘o taraf’ aleyhine yapılan her hareket ve her aşırı söylem açık ve sarihtir ki rahatsızlık yaratıyor. Bu yüzdendir ki basının siyasi hesaplaşmaya paye vererek, karşılaşmayla ilgili attığı bzı manşetler ve kullandığı ifadeler aklı başında herkesi üzdü, hafızalarda ve okunan gözlerde tatsız bir iz bıraktı.

Hazır durakta beklerken, eteğimdeki taşları dökeyim istedim...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın