İsveç, Yahudi cemaatinin güvenlik giderlerine kaynak sağlıyor

Ülkedeki Yahudilere karşı girişimlerden duyulan rahatsızlık üzerine İsveç Hükümeti, Yahudilerin güvenlik masraflarına katkıda bulunulacağını açıkladı. Bu doğrultuda 2012 bütçesinden 621 bin Dolar, Yahudi Cemaati’nin güvenliği için tahsis edilecek.

ABD Merkezli Simon Wiesenthal Center, bu yılın başında, İsveç’i azınlıkları korumak üzere hiçbir girişimde bulunmamakla suçlamıştı.

Merkezin Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Müdürü Dr. Shimon Samuels yaptığı eleştiride, dindar ve dindar olmayan Yahudi Cemaati mensuplarının antisemit saldırılara hedef olduklarından yakınmıştı.

İsveç Uyum Bakanı Erik Ullenhag yaptığı açıklamada; antisemit girişimlerin demokratik bir toplumda kabul görmediğine değinerek İsveç Yahudilerinden bazılarının saldırıya uğrama korkusu ile sinagoga gitmekten kaçınmalarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

2009 yılında sade Malmö kentinde 400 antisemit saldırı olayı gerçekleşti. Yahudi Cemaati yetkilileri, bu kentte yaşayan bazı Yahudi ailelerin kendilerini güvende hissetmedikleri için Malmö’yü terk ettiklerini ifade ettiler. Günümüzde İsveç’te 20 bin Yahudi yaşamakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın