İsrailli gazeteci/yönetmen Shlomi Eldar’ın ‘Precious Life’ adlı filmi En İyi Belgesel Film dalında Oscar ödülüne aday filmler listesine alındı

" />

‘Precious Life’ Oscar’a aday

İsrailli gazeteci/yönetmen Shlomi Eldar’ın ‘Precious Life’ adlı filmi En İyi Belgesel Film dalında Oscar ödülüne aday filmler listesine alındı

‘Precious Life’ Oscar’a aday

‘Precious Life’, bağışıklık sisteminden kaynaklanan genetik bir hastalığı olan ve tedavi edilmezse ölüme mahkum dört aylık Mohammed Abu Mustafa adlı,  Filistinli bir bebeğin öyküsünü konu ediniyor.

Ünlü bir televizyon kanalının savaş muhabiri olan Shlomi Eldar, Mohammed Abu Mustafa ile annesini Gazze dışına çıkarıp tedavi edilmek üzere Tel Hashomer Medical Center’a yatırmayı başarır. Ayrıca 55.000 Dolarlık tedavi masraflarını üstlenecek Yahudi bir sponsor bulur.

Filmin bir bölümünde İsrail’in Gazze operasyonu görüntülerine yer verilirken, bebeğin annesi Raida’nın bir sahnede oğlunun bir gün intihar bombacısı olmasını umduğunu söylemesiyle film dramatik bir dönüş yapar. Shlomi Eldar o anda çekimi durdurmaya karar verir ancak çocuğun sağlığının kritik bir dönemde bulunmasından dolayı sorumluluk duygusuyla yeniden çekimlere döner. Ayrıca çekmekte olduğu belgesel, İsrail propagandası yapma amacını taşımıyordu. Amaç bir yaşam kurtarmaktı. Raida ise bu açıklamayı, Gazze çatışmaları devam ederken çocuğunu İsrail’e tedaviye götürdüğü için Filistinlilerin kendisini eleştirmesi üzerine yapmıştı.

Sağlığına kavuşan Mohammed Abu Mustafa annesinin kucağında Gazze’ye dönerken yolculukta onlara refakat eden Shlomi Eldar; “Biliyor musun onun hayatta olmasında küçük bir katkım olduğunu hissediyorum” der Raida’ya. Filistinli anne ona; “Şaka mı yapıyorsun? Küçük katkı mı? Sen oğlumu hayata döndüren kişilerden birisin” yanıtını verir. Yönetmen bu duygusal anı sadece yaşadı filmine almadı.

Shlomi Eldar; “Filmimi tamamladığımda iki halk arasında barış şansı olabileceği kanısına vardım. Filmin mesajı da barışın mümkün olabileceği; yeter ki birbirimizi anlamayı ve sevmeyi öğrenelim” açıklamasını yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın