İki yıl boyunca on Yahudi’yi Nazilerden gizleyen Hollandalı Nicolaas ve Hendrikje Plantinga çifti İkinci Dünya Savaşı’ndan 65 yıl sonra Yad Vaşem tarafından Uluslararası Dürüst Ödülü ile onurlandırıldı.

" />

Hollandalı cesur çift onurlandırıldı

İki yıl boyunca on Yahudi’yi Nazilerden gizleyen Hollandalı Nicolaas ve Hendrikje Plantinga çifti İkinci Dünya Savaşı’ndan 65 yıl sonra Yad Vaşem tarafından Uluslararası Dürüst Ödülü ile onurlandırıldı.

Hollandalı cesur çift onurlandırıldı

Hollandalı Nicolaas ve Hendrikje Plantinga çiftinin Uluslararası Dürüst Ödülü ile onurlandırma törenine oğulları Aart Plantinga katıldı. Törende Yad Vaşem ile Plantinga ailesinin ilişki kurmasını sağlayan İsrailli Elizabeth Alfarsi de hazır bulundu.

Nicolaas ve Hendrikje Plantinga çifti 10 Yahudi’yi iki yıl süresince evlerinin çatı katında gizledi. Ancak gizlenen Yahudiler 1944’te Naziler tarafından yakalanarak kamplara gönderildiler. On Yahudi’den sadece Wilhelmina adlı bir kadın hayatta kaldı.

Nicolaas, Hendrikje ve oğulları Aart evlerinde kalamadılar kaçıp bir fabrikaya sığınmak zorunda kaldılar. Ancak fabrika sahibi Nicolaas’ın Yahudileri gizlemek suçuyla polis tarafından arandığını öğrenince, onları ilgililere ihbar etti. Nicolaas gönderildiği kampta 1945 yılının 18 Ocak günü öldürüldü. Hendrikje oğlu Aart ile evine döndüğünde her şeyinin çalınıp gasp edildiğini gördü. Oğlunu geçindirmek için hizmetçilik yapmak zorunda kalan Hendrikje 1989’da yaşama veda etti. Plantinga ailesinin gizlediği 10 Yahudi’den tek hayatta kalabilen Wilhelmina Mathilda van Praag halen Amsterdam’da yaşıyor.

Hendrikje ölmeden önce yazdığı mektupta oğlu Aart’a savaş yıllarında gizledikleri Yahudileri, babasının bu cesur davranış yüzünden öldürüldüğünü yazdı. Aart ile tanışıklığı olan Elizabeth Alfarsi bazı gerçeklerin ortaya çıkmasında yardımcı oldu. Plantinga’ların gizlediği 10 kişiden Wilhelmina’nın hayatta olduğunu biliyorlardı, çünkü savaştan sonra Hendrikje’yi ziyaret etmişti. Alfarsi 2001 yılında bir radyo programında yaptığı çağrıya, yarım saat sonra yanıt aldı.

Biri radyoyu arayıp Wilhelmina Mathilda van Praag’ı tanıdığını haber verdi. Tüm ailesini Holokost’ta yitiren Wilhelmina’nın tanıklığı ile Yad Vaşem, Nicolaas ve Hendrikje Plantinga çiftinin Uluslararası Dürüst Ödülü ile onurlandırılmasına karar verdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın