Kuzen Streisand neden göç edemiyor?

Kuzen Streisand neden göç edemiyor?

Barbra Streisand’ın kuzeni Dale Streisand’ın İsrail’e göçüne izin verilmemesinin ilginç bir sebebi var. Buna gerekçe olarak, 57 yaşındaki Dale Streisand’ın geçmişte Facebook profiline Hıristiyan misyonerlik hareketine karıştığı ve destek verdiğine ilişkin bilgi yazması gösteriliyor. Bir yıl öncesine dek Yahudi olarak ABD’de yaşayan Dale Streisand, evlendikten sonra Filipinler’e göç etti. Geçen Ağustos’ta İsrail’de yaşamak üzere müracaatta bulunan Streisand, eşinin hamile olduğunu, bebeğin İsrail’de doğmasını arzu ettiğini söyledi.

Kasım ayında kendisine verilen yanıtta müracaatının geri çevrilmesinin nedeninin Filipinli bir kadınla evli olması değil, kendisinin İsa’nın mesihliğine inanması olduğu ileri sürüldü. Ayrıca Facebook profilinden bir Hıristiyan misyonerlik web sitesine bağlantı kurulduğu söylendi. Yahudi Ajansı’nın kendisine gönderdiği e-postada dini inançlarına saygı duyulduğunu, ancak bu durumun bürokratik süreci uzatacağı belirtildi.

Dale Streisand, Facebook profilini tamamen sildiğini ve yeni bir profil oluşturduğunu, bu yeni profilde de Filipinler’deki Habad üyelerini arkadaş olarak eklediğini, sağ ve dindar kesime hitap eden radyo istasyonu Arutz Sheva’ya da link kurduğunu söyledi. Haaretz Gazetesi’ne yaptığı açıklamada Dale Streisand, dini eğitim almakta olduğunu, dindar bir Yahudi olarak İsrail’de yaşamak ve çocuklarını o ülkede büyütmek istediğini belirtti.

Geri Dönüş Yasası uyarınca İçişleri Bakanlığı, eğer geçmişte birini öldürdüyse, kamu sağlığını veya devlet güvenliğini tehlikeye atıyorsa, ya da Yahudi halkı aleyhine girişimleri olduysa bir Yahudi’yi bu haktan mahrum bırakabiliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın