ABD; yapılan soruşturma sonrasında, İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Emniyet Güçleri’nde görevli John Kalymon adlı kişinin Yahudileri kurşuna dizmekte yardımcı olduğu gerekçesi ile vatandaşlığını geri aldı

" />

ABD’DE Savaş suçlusu sınır dışı

ABD; yapılan soruşturma sonrasında, İkinci Dünya Savaşı’nda Ukrayna Emniyet Güçleri’nde görevli John Kalymon adlı kişinin Yahudileri kurşuna dizmekte yardımcı olduğu gerekçesi ile vatandaşlığını geri aldı

ABD’DE Savaş suçlusu sınır dışı

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Göçmen İşleri’nden sorumlu yargıcın, Ukrayna doğumlu ABD vatandaşının Nazilerin cinayetlerine yardımcı olduğu gerekçesiyle ülke dışına çıkarılmasına karar verdiği belirtildi.

Michigan, Troy’da yaşayan 89 yaşındaki John Kalymon’un, Ukrayna Emniyeti’nde görev yaptığı İkinci Dünya Savaşı yıllarında Lviv kenti Yahudileri’nin vurularak öldürülmelerine fiilen katıldığı ortaya çıkınca, ABD vatandaşlığı geri alındı.

1949 yılında Almanya’dan ABD’ye giden Kalymon, 1955 yılında vatandaşlık statüsünü kazanmıştı. Detroit’de Göçmen İşleri’nden sorumlu Yargıç Elizabeth Hacker, ABD vatandaşı olduğu uzun yıllar boyunca suçunu gizlediğinin ortaya çıkmasından ve kanıtlanmasından sonra Kalymon’un kendisini kabul edecek Almanya, Ukrayna veya Polonya gibi bir ülkeye gitmesi kararını aldı. John Kalymon’un avukatı Elias Xenos, temize müracaat edeceğini, bir sonuç alınmasının da yıllar sürebileceğini söyledi.

John Kalymon’un duruşması sırasında savcı, 1942’de sanığın el yazısı ile yazılmış bir raporu delil olarak gösterdi. Bu raporda Kalymon üstlerine, bir operasyonda bir Yahudi’yi öldürdüğünü, bir diğerini de yaraladığını yazmaktaydı. Ayrıca Ukrayna Emniyet Güçleri’nin bazı raporlarında, Kalymon’un Yahudilerin kamplara sevklerinde iki yıl süresince yoğun şekilde çalıştığı kanıtlanmakta. Sanık ise Emniyet Güçleri’nde çalıştığını ancak Yahudilerin infazında bulunmadığını ileri sürdü.

John Kalymon’un sınır dışı edilme kararı, vatandaşlığının geri alınması için yargı önüne çıkacağı 22 Şubat’tan kısa süre önce Nazi savaş suçlusu Peter Egner’in Washington’da vefat etmesinden birkaç gün sonra alındı. ABD’li savcılar Peter Egner’i mobil gaz odalarının ve trenlerin Auschwitz ölüm kampına transferine yardımcı olmakla suçluyordu.

ABD adaleti bugüne dek, 107 kişiyi İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi infazlarında etkin rol almak suçuyla yargı önüne çıkardı. Şimdilerde halen 8 kişinin yargısı devam etmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın