Kudüs, Roma, Paris, New York ve daha birçok kentte gerçekleştirilen gösterilerde binlerce insan, İsrail askeri Gilad şalit’in Hamas tarafından kaçırılmasının 4. yıldönümünde serbest bırakılması çağrısında bulundu

" />

Roma ve Kudüs’te ışıklar neden söndü?

Kudüs, Roma, Paris, New York ve daha birçok kentte gerçekleştirilen gösterilerde binlerce insan, İsrail askeri Gilad Şalit’in Hamas tarafından kaçırılmasının 4. yıldönümünde serbest bırakılması çağrısında bulundu

Roma ve Kudüs’te ışıklar neden söndü?

Dünya kamuoyunun duyarlılığının bir göstergesi olarak geçtiğimiz perşembe günü Roma’da Colosseum’un, Kudüs’te de Eski Kent duvarlarının ışıkları söndürüldü. Karanlık duvarlara yansıtılan “1460 gün - Bu tutuklu bulunduğum süredir” yazısı, Hamas tarafından Gazze’de kaçırılan Gilad Şalit’in tutuklu olduğu günlerin bir ifadesiydi.

New York’ta kiralanan birkaç gemiden oluşmuş “Gerçek Özgürlük Filosu” adını taşıyan bir konvoy önce Özgürlük Anıtı etrafında tur attı, ardından BM binaları önünden geçti.

Roma’da kalabalık bir topluluk önünde konuşan Gilad’ın babası Noam Şalit; dünya kamuoyundan oğlunu unutmamasını rica etti. Noam Şalit ayrıca, aynı zamanda Fransa vatandaşı olan Gilad’ın bir Avrupa vatandaşı olarak İtalya’nın da doğal vatandaşı sayıldığına değindi.

“GİLAD KARANLIK HÜCRESİNDEN SESLENİYOR”

Şalit’in babası Noam, “Gazze halkının iyiliği için insani adımlar atması yönünde İsrail’e baskı yapan dünya kamuoyu ve Avrupa halklarından Gilad’ın özgürlüğü için küçücük bir insani adım atması yönünde Hamas’a baskı yapmalarını rica ediyorum” şeklinde konuştu. Baba Şalit’in, “Şimdi 23 yaşında olan ve dört yıldır esir tutulan Giladımız, Hamas’ın karanlık hücresinden sessiz fakat yankılanan bir çığlıkla bizlere sesleniyor. Bizlerden tek bir şey istiyor: ‘Dört yıl önce çalınan özgürlüğümü bana geri verin’ diyor” sözleri dinleyenleri oldukça etkiledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Gilad Şalit’in kaçırılmasının dördüncü yılı vesilesi ile yayınladığı bildiride, Hamas’ın elinde tutuklu gencin koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulundu. Hague, Uluslararası Kızıl Haç’ın Şalit’i ziyaret etmesine Hamas’ın izin vermesi gerektiğini ileri sürdü.

Gilad Şalit’in kaçırılmasının dördüncü yılında dünyanın çeşitli ülkelerinde gösteriler düzenlenirken, geride bıraktığımız cuma günü İsrail’in farklı kentlerinde de protesto gösterileri gerçekleşti. 600 kişi Galil bölgesindeki Nahariya kenti merkezinde Gilad’ın halen tutuklu olmasını protesto ederken, 250 kişi Tel Aviv’deki Savunma Bakanlığı binası önündeki gösteriye katıldı.

6000 BALON UÇURULDU

Motosikletlilerden oluşan kalabalık bir konvoy çeşitli ülke elçiliklerinden geçerek yabancı ülkelere Hamas’a baskı yapılması mesajını verdi. Hayfa Belediyesi Gilad’ın kaçırılmasının yıldönümünde düzenlenen etkinlikte 6000 balonu tutuklu asker anısına göğe uçururken, Uluslararası Kızıl Haç’ın İsrail’deki ofisi önünde de bir gösteri yapıldı.

İnsan Hakları Kuruluşu (HRW- Human Rights Watch) Gilad Şalit’in kaçırılmasının dördüncü yılı vesilesi ile yayınladığı bildiride Hamas’ı savaş kanunlarını ihlal etmekle suçladı, Şalit’i bu kadar uzun bir süre hiç kimse ile görüştürmeksizin hapseden bu örgütün gaddarca ve insanlık dışı bir tutum sergilediğini ifade etti.

25 Haziran 2006’da İsrail askeri Gilad Şalit’i kaçıran Hamas, o günden beri genç askerin üç mektubunu, bir ses kaydını, bir de video bandını aileye ulaştırdı. Ancak Kızıl Haç ile İnsan Hakları Kuruluşu’nun tutukluyu ziyaret etmesine izin vermedi.

Şalit’in serbest bırakılması karşılığında yüzlerce Filistinlinin özgür bırakılmasını şart koşan Hamas ile Mısır, ardından Almanya’nın arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler sonuç vermedi.

Şalit ailesine Gilad’ın kaçırıldığına ilişkin kötü haber geldiğinden bugüne dek dört yıl geçti. Bu süre zarfında ailesi birkaç iyimserlik ve umut anı dışında çok zor günler yaşadı. Ailenin gün gün, hafta hafta beklemeye devam ettiği bu uzun süreçte iki savaş patlak verdi; biri kuzeyde, diğeri Gazze’de.

Pazar günü Gilad’ın annesi Aviva ile babası Noam kendisini destekleyenlerin eşliğinde, Galil bölgesinde yer alan Mitzpeh Hila’daki evlerinden Kudüs’e doğru yola çıkıp on bir gün sürecek bir gösteri dönemine başladılar.

“Giladsız bir yıl daha geçirmek, eve onsuz dönmek istemiyoruz” diyen Şalit ailesi Kudüs’teki başbakanlık konutunun önünde başlatacakları protesto gösterisini Netanyahu oğullarını geri getirmeye karar verinceye dek sürdürecek.

Pazar günü Mitzpeh Hila’dan yola çıkan kafilenin giderek kalabalıklaştığı 10 bin kişiye ulaştığı belirtildi. Noam Şalit yola çıkmadan basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Gilad dört yıl bekledi, halen de bekliyor. Kendisini göreve gönderenleri, komutanlarını, savunma bakanlarını, başbakanları bekledi, ama hiçbiri onun sesini duymadı” dedi.

Kalabalık kafilenin Kudüs’e doğru yürüyüşünün ikinci gününde, Hamas’ın siyasi lideri Halit Meşal İsrail askeri kaçırmaya devam etmelerinin doğru olacağını söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın