Çocuklar ‘Bizi Anımsayın’ projesi ile anılıyor...

Çocuklar ‘Bizi Anımsayın’ projesi ile anılıyor...

ABD, Meksika, Avustralya ve Kanada’dan 13 bin çocuk “Remember Us” (Bizi Anımsayın) adlı proje kapsamında Holokost’ta öldürülen çocukların kısa yaşamlarını canlandırarak anıyor.

Holokost’ta öldürülen altı milyon Yahudi’nin bir buçuk milyonu çocuklardı. Her yok edilen çocuğun kendi dünyası, kısa da olsa bir yaşam öyküsü vardı. En önemlisi de her çocuğun vahşice sona erdirilen bir geleceği vardı.

ABD’de oluşturulan ve diğer bazı ülkelerde de benimsenen bir proje, bar- mitzva veya bat- mitzva’ larını kutlama olanağını bulamamış çocukların, bu kutlamaları yapma şansına sahip olan günümüz çocuklarının aracılığı ile anılmasını hedefliyor.

Bu projeye katılan her kız veya erkek çocuğa, bir buçuk milyon çocuktan birinin biyografik bilgileri veriliyor ve kendisinden yaşama şansı bulamamış bu çocuğu adeta canlandırarak anması isteniyor.

Bu görevi üstlenen çocuklar, yaşamlarını öğrendikleri çocuk hakkında konuşuyor, onun adına herhangi bir yardımda bulunuyor, o çocuk için Kadiş Duası okuyor ve anısına bir mum yakıyor. “Remember Us” ergenliğe geçen çocukları, öldürülmüş çocuklar namına olumlu şeyler yapma yönünde cesaretlendiriyorlar.

TRAJEDİNİN ANILMASIProje, California’dan 74 yaşındaki George Calmenson tarafından hayata geçirildi. Calmenson ilkin Holokost Kurtulanları ile öğrencileri sık sık bir araya getirmeyi düşündü. Ancak bu geçici bir girişim olurdu, çünkü birkaç sene sonra yaşam öykülerini anlatabilecek hiçbir Holokost Kurtulanı hayatta olmayacaktı.

Çocuklar projeye ilgi gösterdiler, hatta bazıları hedefleri daha ileriye götürdü. Örneğin Sam Habush Sinykin adlı ABD’li bir çocuk Emanu-El B’ne Jeshurun Sinagogu’nda gerçekleşen bar-mitzva töreninin bir bölümünde 12 yaşında Treblinka’da katledilen Polonyalı Schmuel Burstein’ı andı.

Bar-mitzva gereği yaptığı konuşma sırasında Sam Habush Sinykin, küçük Schmuel Burstein’ı anımsadı ve konukları şaşırtan bir açıklama yaptı. Sam; “Kendime ikinci isim olarak Schmuel’i seçiyorum. Böylece sayemde Schmuel hep anımsanacak” dedi.

Massachusetts’de Keren Azoulay adlı bir öğretmen, öğrencilere kendi adının ve andığı çocuğun adının, doğum ve ölüm tarihinin yazılı olduğu gümüş bir bilezik veriyor. Bilezikte ayrıca; “Anımsayacağım” yazısı göze çarpıyor. Öğretmen Keren Azoulay’ın ifadesine göre bazı öğrenciler bileziği kollarından aylarca çıkarmıyorlar.,

VİRGİNİA’DAN KİBBUTZ’A Virginia’dan Sam Stein’ın etkileyici bir öyküsü var5. Sam’dan, Holokost’ta 5 yaşındayken öldürülmüş Yaacov adlı bir çocuğu anması istenmiş. Sam ile annesinin yaptıkları bir araştırma sonucunda Yaacov’un Pola adlı bir kız kardeşinin hayatta olduğunu ve Eylon Kibbutzu’nda yaşadığını öğrendiler. Pola’nın kızı Ofra’ya telefonla ulaşmayı başardılar. Pola 13 yaşında işe gittiği bir gün ailesinden ayrılmış, onları ve kardeşi Yaacov’u bir daha görememişti. Sam Stein, Pola’ya bar-mitzvasında yaptığı ve Yaacov’u andığı konuşmasını gönderdi.

PROJE YAYILIYOR George Calmenson projesini beş yıl önce çalıştığı okulda harekete geçirdi. İlk yıl katılan öğrenci sayısı 50 oldu. Geçen yıl bu sayı 3 bine çıktı. Şimdilerde “Remember Us” projesi ABD, Avustralya, Meksika ve Kanada’da 13 bin çocukla yürüyor.

Holokost’ta ölen çocukların isim listesini Yad Vaşem Müzesi’nden alan George Calmenson, projesinin tüm dünyadaki Yahudi cemaatleri çocukları arasında yayılmasını arzu ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın