Knesset eski Başkanı Avraham Burg, kuracağı Yahudi-Arap ortak partisinin İsrail toplumuna eşitlik getireceğini açıkladı

" />

BURG’dan Arap-Yahudi partisi

Knesset eski Başkanı Avraham Burg, kuracağı Yahudi-Arap ortak partisinin İsrail toplumuna eşitlik getireceğini açıkladı

BURG’dan Arap-Yahudi partisi

Knesset eski Başkanı Avraham Burg, bu hafta yaptığı açıklamada Yahudi-Arap ortaklığında bir parti kurmayı planladığını, bu partinin gelecek seçimlerde İsrail toplumunu eşitliğe yönlendirmede etkin olacağını söyledi.

Yeni kurulacak sol parti ‘Shivyon Yisrael’, ‘İsrail’de Eşitlik’ kavramının kısaltılmış hali olan ve İbranice ‘hediye’ anlamında ‘Shai’ adını taşıyacak. Burg ayrıca yeni partide yer alacak isimleri 2013’de gerçekleşecek seçimler öncesinde açıklayacağını söyledi.

“İsrail’de şimdi en önemli konu demokrasimizin değerlerinin çarpıtılmasıdır” diyen Burg, Jerusalem Post’a yaptığı açıklamada, “Zenginler ile fakirler, Aşkenazlarla Sefaradlar, Yahudilerle Araplar’ın ortak noktası eşitsizliktir. İsrail giderek milliyetçi ve dinci bir devlet olma yolunda” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Yahudi Ajansı’nın da eski başkanı olan Avraham Burg, kuracağı partinin başkanlığını üstlenip, ticari hayattan çekilerek politik kariyerine ikinci kez başlamaya hevesli olmadığını, kurulacak partinin aday listesinin sonlarında yer almaya gayret edeceğini söyledi.

İşçi Partisi liderliği için verdiği mücadeleyi dramatik bir şekilde kaybeden Avraham Burg, Knesset’e seçildikten 12 yıl sonra, 2004 yılının Haziran ayında siyasetten çekilmişti.

Siyasetten çekilmesinin ardından Avraham Burg sık sık eleştirdiği İsrail’i 1930’ların Almanyası’na benzetmiş, Geri Dönüş Yasası’nın iptali için çağrıda bulunmuş, İsrail’in bir Yahudi devleti olmakta ısrardan vazgeçmesini istemişti. Fransız vatandaşlığını da kazanan Avraham Burg, genel seçimlerde oyunu Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy aleyhine kullanmıştı.

Yeni bir sol partinin zorunlu olduğunu vurgulayan Burg, Meretz’i görevini yerine getirmemek ve İsrail’in son yıllarda giriştiği savaşları desteklemiş olmakla suçladı. Kuracağı ‘Shai’ partisine ilişkin, “Bu parti, bizim çeşitli ülkelerde yaşayan Diaspora Yahudileri için istediğimiz gibi, tüm İsrail vatandaşlarına tam bir eşitliği hedefleyecek” dedi.

Avraham Burg, partisinin barış içindeki sınırlar içine dönmek, işgali sona erdirmek ve bu nedenle ortaya çıkan haksızlıkları gidermek isteyen herkesle işbirliği içinde olacağını belirtti. Ayrıca siyasi sistemin değişmesi yönünde çaba göstereceğinin altını çizdi.

Avraham Burg, İşçi Partisi’nde milletvekili olduğu yıllarda sol görüşlü olmasına rağmen dindar bir kişiliğe sahipti. Babası Yosef Burg ise uzun yıllar İsrail siyasetinin etkin kişilerinden biri olmuş ve Mafdal adlı sağcı/dindar partinin başkanlığını yapmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın