İsveç’in Malmö kenti sinagogunun kısa süre içince ikinci kez saldırıya uğraması bu ülke Yahudi cemaatini şaşkına uğrattı

" />

Malmö’de sinagog saldırısı

İsveç’in Malmö kenti sinagogunun kısa süre içince ikinci kez saldırıya uğraması bu ülke Yahudi cemaatini şaşkına uğrattı

Malmö’de sinagog saldırısı

Bir süre önce Malmö kenti sinagoguna bomba bırakılmasının ardından kentin emniyet güçleri bu dini mekânın güvenliğini korumaktaydı. Buna rağmen geçtiğimiz Cuma günü atılan fişek türü patlayıcılar nedeniyle sinagogun pencere camları kırıldı. Emniyet güçleri sözcüsü patlamanın bir bombadan değil, fişek türünden bir ateşleyiciden kaynaklandığını söyledi. İsveç Yahudi Cemaati Başkanı Fred Kahn, sinagogun son ara iki kez saldırıya uğramasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve “Antisemitizmin yeniden hortlaması gerçekten inanılmaz… Biz artık bunun kökünün kuruduğuna inanıyorduk” dedi.

Davis Turnuvası’na katılmak üzere İsrailli bir tenis grubunun İsveç’e geldiği 2009 yılının Mart ayında, Malmö’de İsrail karşıtı gösteriler Yahudi karşıtlığına dönüşmüştü. Taşlı saldırıda bulunan protestocuların tutuklanmasına rağmen, kent konseyi güvenliği sağlayamayacağını ileri sürerek etkinliğe seyirci almamaya karar vermişti.

İsveç’te yapılan ve basında yayımlanan bir araştırma, antisemit saldırıların % 57 oranında arttığı sonucunu ortaya çıkardı. Skanskan adlı yerel gazete bu yılın başlangıcından itibaren Malmö’de yaşayan Yahudi ailelere karşı saldırıların oldukça sıklaştığına ilişkin bir haber yaptı. Güvensizlik duygusu o denli güçlü ki birçok Yahudi ailesi Malmö’yü, bazısı da İsveç’i terk etmeyi tercih etti. Günümüzde bu ülkede yaklaşık 10 bin Yahudi yaşamakta.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın