Ağa Takılanlar

Ağa Takılanlar

Haftanın yankıları

TÜRKİYE IRKÇI BİR ÜLKE OLSAYDI

Eğer Türkiye ırkçı bir ülke olsaydı, vatandaşlar arasında ırki köken ayrımı yapılır, bunlara göre farklı toplumsal kategoriler yaratılırdı. Nazi Almanyası bunun feci bir örneğiydi. 1936 yılında yayınlanan Nürnberg Kanunları “Alman ırkı”ndan olan vatandaşları diğerlerinden ayırıyor, Almanlara özel haklar verirken diğerlerine kısıtlamalar getiriyor, iki taraf arasındaki “karışık evlilikleri” de yasaklıyordu. Pek çok Yahudi, “biz Musevi inancına sahip Almanlarız” diye ısrar eder, yani asimile olmak isterken, Naziler “hayır, siz ayrı ve aşağı bir ırksınız” diye dayatıyordu. Türkiye hiçbir zaman böyle olmadı. Gerçi 30’lu yıllarda bazı “kafatasçı” tezler resmi destek gördü, ama bu geçici bir heves olarak kaldı. İlerleyen yıllarda Nihal Atsız gibi bazı ideologlar ırkçılık yapmayı sürdürdüler, ama bu çizgi MHP içinde bile tutunamadı, marjinal kaldı. Bu sebeple, “ırkçı TC” gibi suçlamalar getirenler haksızlık yapıyor, “biz ırkçı değiliz” diyen milliyetçiler de doğru söylüyor.

Mustafa Akyol

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/mustafa-akyol/turk-milliyetciligi-irkci-midir-209319.htm

FİLİSTİNLİLERİN YANLIŞLARINI YOK SAYMAK

Bizim basınımızda adı konulmamış bir yasa mevcuttur: İsrail’i alabildiğine eleştirir, basının temel işlevi olan objektifliği rafa kaldırıp lanetler okuyabilirsiniz, ama gel gör ki dehşet sarmalının kısmen de olsa sorumlusu olan Arap halklarını ve özellikle Filistin’in yanlışlarını, insan hakları ihlallerini, hatta apaçık bir biçimde teröristler yetiştiriyor olmasını eleştiremezsiniz. Toplumumuzun tamamı İsrail’in haksız, gaddar, kötü olduğu yönünde tek taraflı propaganda bombardımanına maruz bırakıldığı için, bir gün bir bakarsınız Başbakan, İsrail Cumhurbaşkanına “siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz” deyiverir. Halkımız da onu Davos Fatihi ilan eder. Oysa 7-8 yaşında kızlı erkekli çocukları toplayıp, İsrailli kanı içeceğim diye and içiren, bunları video ile dünyaya yayanların da adam öldürme isteğinin daha az olmadığına şüphe yok.

Okur yorumu

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=950796&Date=21.08.2009&CategoryID=81

GAYRİMÜSLİMLERİN SORUNLARINI HALLETMEK

Bay Baykal’la Devlet Bey’in de anlayabilmeleri için daha düzayak bir Türkçeyle söylemek gerekirse Kürtlere, o girmek istediğimizi iddia ettiğimiz AB’nin kıstaslarına göre ve ne eksiği ne fazlası aynı insan haklarını tanımamak ne kadar “ahlâksızca” bir davranışsa; Rumlara, Ermenilere, Yahudilere, Süryânîlere ve Yezîdîlere (yâhut bir okuyucumun görüşünce Ezîdîlere) o hakları tanımamak da berikinden farksız bir ahlâksızlıkdır. Üstelik gayrimüslimlerin sorunlarını halletmek, Kürtlerin sorunlarını halletmekken kat-be-kat daha kolaydır, çünkü “direkt” siyasi talepleri yoktur.

Yağmur Atsız

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/yagmur-atsiz/ayakda-alkislar-208220.htm

TÜRK GERÇEĞİ    

Bu ülkede yaşayan hiçbir Laz, Gürcü, Tatar, Boşnak, Çeçen, Arnavut, Abaza, Makedon, Arap, Yahudi hatta Rum T.C. vatandaşı “Ne mutlu Türküm Diyene” sözünden rahatsız değildir. Çünkü bunu demekle asla aslını inkâr etmiş olmaz. Kimse de ondan bunu beklemez. Türk gerçeği budur.

Ege Cansen

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/12326839.asp?mnID=12326839

Netten belgeler

http://urun.gittigidiyor.com/sirkeci-musevi-sinagogu-teberru-makbuzu-4-dıva_w0qqidzz10451532

Haftanın link’leri

Yok olan cemaatin hikâyesi

http://www.yapi.com.tr/Yazdir/Haber.aspx?HaberID=62682

Profesyonel bir yardım toplayıcı: Eda Levi

http://www.bizimanadolu.com/koseyazarlari/ayinkonugu09.htm

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın