Bir uçak kazasında yaşamını yitiren Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, gerçek bir Yahudi dostu ve Polonya-İsrail yakınlaşmasında etkin rol oynayan bir devlet adamıydı

" />

Yahudi dostu Polonyalının ardından

Bir uçak kazasında yaşamını yitiren Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski, gerçek bir Yahudi dostu ve Polonya-İsrail yakınlaşmasında etkin rol oynayan bir devlet adamıydı

Yahudi dostu Polonyalının ardından

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu, Polonya Başhahamı Rav Michael Schudrich, Devlet Başkanı Lech Kaczynski’nin ölümünün ardından, gerçek bir dost olan Polonyalı liderin kaybından duydukları derin üzüntüyü ifade ettiler.

Eşi Maria ve Polonya Hükümeti’nin birçok ileri geleni ile birlikte 10 Nisan günü uçak kazasında yaşamını yitiren Lech Kaczynski, 12 Nisan günü Auschwitz-Birkenau ölüm kampında gerçekleşen March of the Living’de de anıldı.

Görevde bulunduğu dönemde Polonya Devlet Başkanı, Yahudilerin çeşitli etkinliklerine katılmış, Hanuka Bayramı’nda Varşova’daki Nozyk Sinagogu’nda duada hazır bulunmuş, 1920 yılından günümüze bir sinagogu ziyaret eden ilk Polonyalı lider olmuştu.

Yahudi tarihi konusunda derin bilgi sahibi olması ile tanınan Lech Kaczynski, Komünist yönetim döneminde 1968’de Polonya’dan uzaklaştırılan 15 bin Yahudi’ye 2008 yılında yeniden vatandaşlık verilmesini sağlamıştı.

Varşova Belediye Başkanlığı görevinde bulunduğu yıllarda Kaczynski, Polonya Yahudileri Müzesi’nin kurulması için önayak olmuş, gerekli maddi kaynakların sağlanması yönünde çaba göstermişti. Bu müzenin bir zamanlar Varşova Gettosu’nun yer aldığı bölgede 2012 yılında tamamlanıp açılması öngörülüyor.

Devlet Başkanlığı süresince İsrail’i üç kez ziyaret eden Kaczynski,Goldstone Raporu’na da şiddetle karşı çıkmıştı. Polonya-İsrail işbirliğini güçlendirmiş, İsrail’de bir Polonya yılı gerçekleştirilmesi için her türlü kolaylığın sağlanmasına çaba harcamıştı.

Bir zamanlar Polonya Avrupa’nın en yoğun Yahudi nüfusuna sahip ülkesiydi. Büyük çoğunluğu Holokost’te yok edildi, hayatta kalanlarda Komünist dönemde mağdur oldu. Komünist yönetimin yıkılmasının ardından, son 20 yıllık süreçte, köklerine dönmenin heyecanı ile Polonya Yahudi yaşamında bir canlanma gözlenmekte.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın