Çocuk tacizcisi Nazi Schaefer Şili’de öldü

25 çocuğu cinsel taciz ettiği suçuyla uzun süredir hapiste yatan, geçmişte Şili’nin güneyinde gizli bir Alman mezhebi kuran Nazi ordusunun eski mensubu Paul Schaefer 89 yaşında hayata veda etti.

Eski Nazi askeri Paul Schaefer, çocukları tacizden hapiste yattığı gibi 1985 yılında Boris Weisfeiler adlı bir ABD vatandaşının kaybolması ile ilgili olarak soruşturma altındaydı. Şili Hükümeti 43 yaşındaki Boris Weisfeiler’in bir ırmağı geçerken boğulduğunu açıkladı. CIA ise Weisfeiler’in Şili güvenlik güçleri tarafından kaçırılıp, Paul Schaefer’in Colonia Dignidad adlı dini mezhebinin yaşadığı yerin yakınında asıldığını iddia etti. İnsan hakları savunucularının belirttiğine göre General Augusto Pinochet’nin diktatörlüğüne karşı olan onlarca kişi Colonia Dignidad’da işkence ile öldürülüyordu.

Eski Nazi Paul Schaefer, küçük erkek çocukları taciz ettiği ortaya çıkınca Almanya’yı terk etmek zorunda kaldı. 1961’de Şili’de Santiago’nun güneyinde antisemit Colonia Dignidad mezhebini kurdu. Kurduğu yerleşimi dış dünyadan soyutlanmış, erkekleri kadınlardan, çocukları ailelerinden ayırarak yönetti. Ayrıca Colonia Dignidad’ı Nazi avcıları tarafından aranan Nazilere açtı.

1990’ların sonunda savcılık çocukları taciz ettiği suçlaması ile soruşturma başlatınca Paul Schaefer Arjantin’e kaçtı. 2005’te yakalanıp geri getirildiği Şili’de 20 yıl hapse mahkûm oldu.

Pennsylvania University’de matematik profesörü olan Boris Weisfeiler’in ortadan kaybolmasındaki sır perdesi hâlâ çözülemedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın