ADL, bazı Yahudileri Holokost’tan kurtaran Brüksel doğumlu Arlette deMonceau Michaelis’i ‘Courage to Care Award’ adlı bir cesaret ödülü ile onurlandırdı

" />

ADL, Holokost’ta hayat kurtaranları unutmuyor

ADL, bazı Yahudileri Holokost’tan kurtaran Brüksel doğumlu Arlette deMonceau Michaelis’i ‘Courage to Care Award’ adlı bir cesaret ödülü ile onurlandırdı

ADL, Holokost’ta hayat kurtaranları unutmuyor

“Irk ve dinine bakmaksızın kişiye yardım etmek insani bir görevdir” diyen Brüksel doğumlu, New Jersey’de yaşayan Arlette deMonceau Michaelis, Alman işgalindeki Belçika’da ailesi ile birlikte başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye attı. Anti – Defamation League (ADL) New York’ta düzenlenen bir törenle gösterdiği kahramanlıktan dolayı Arlette deMonceau Michaelis’i onurlandırdı.

ADL’in aynı zamanda bir Holokost kurtulanı olan Direktörü Abraham H. Foxman, onurlandırma töreninde yaptığı konuşmada, “Arlette evrensel ve doğal bir tutum olan hemcinsine yardım etme görevini yerine getirirken, hiçbir zaman tehlikeli bir şey yaptığını düşünmedi” dedi.

Arlette deMonceau Michaelis yayınladığı kitabında şu sözlere yer veriyor: “Bizler için masum insanları kurtarmak kutsal bir zorunluluktu, kurtardığımız kişinin ırkı veya dini bizi ilgilendirmezdi.”

Ödül töreninde yaptığı konuşmada Michaelis, insanlara yardım etmenin öneminden söz ederken, evlerinde Yahudileri gizleyip koruma altına aldıklarını bildikleri halde, Belçika’daki komşularının ailesini Nazilere ihbar etmediklerini anlattı. “İnsanların kurtarılması gerekiyordu, bunu yaptık. Sadece ben ve ailem değil, komşularımız da bu görevde rol aldılar. Babama ve aileme layık görülen bu onurlandırmayı komşularımızla paylaşmak isterim. Yaptığımız her insanın yapması gereken bir davranıştı, karşılığında hiçbir zaman onurlandırılma beklentim olmadı” şeklinde konuştu.

ARLETTE  KURYELİK YAPIYORDU

Alman işgali altındaki Belçika’da Arlette, ergenlik yaşında bir genç kızdı. O ve ailesi sadece; evlerini gizledikleri Yahudilere açmak, taşradan kaçak gıda getirmek, Almaları taciz etmek, Nazi karşıtı propagandanın yapıldığı el ilanlarını gizlice yayınlamak ve dağıtmak gibi çeşitli şekillerde Almanlara karşı direndiler.

Bir ara Arlette’in annesi, babası ve abisi bu girişimlerinden dolayı tutuklanıp hapse atıldı. Arlette ile kız kardeşi Ginette yılmadılar, ailelerinden öğrendiklerini uygulamaya devam etti. Evlerinde Yahudileri gizlediler. Arlette, bu dönemde yüzlerce Yahudi’yi Holokost’tan kurtaran Belçikalı Rahip Bruno Reynders’e yardımcı oluyor, kuryelik yapıyordu.

Savaştan sonra evlenen Arlette, göç ettiği New Jersey’de öğretmen olarak çalışmaya başladı. Savaş yıllarındaki deneyimlerini kaleme aldığı ‘Beyond The Quija Board: A WWII Teenager in Occupied Belgium’ adlı kitabı 2006’da yayımlandı.

ADL, 1987 yılında Holokost yıllarında Yahudileri kurtaran kişileri onurlandırmak üzere bir ödül tahsis etti. ‘Courage to Care’ adlı ödül programı Eileen Greenland adlı kişinin sponsorluğunda sürdürülmekte.

Geçmişte ADL’in ‘Courage to Care’ Ödülü’ne layık görülenler arasında; İrene Gut Opdyke, Gilberto Bosques Saldívar, Eduardo Propper de Callejón, Khaled Abdelwahhab, Ernst Leitz II, Mefail ve Njazi Bicaku, Hiram Bingham IV, Sir Nicholas Winton, Konstantin Koslovsky, Jan ve Miep Gies, Aristides De Sousa Mendes, Jan Karski, Selahattin Ülkümen, Chiune Sugihara, Fransız kenti Le Chambon-Sur-Lignon, Emilie ve Oskar Schindler, İtalya’da Riccione partizanları ve Johanna Vos bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın