ABD’de Anne Frank’ı anma etkinlikleri

ABD’de Anne Frank’ı anma etkinlikleri

Anne Frank’ın 80. doğum yılı vesilesi ile Los Angeles ve New York’ta çeşitli etkinlikler düzenleniyor. George Stevens’ın 50 yıl önce gerçekleştirdiği “The Diary of Anne Frank” adlı film, 9 Haziran’da Los Angeles’te Skirball Kültür Merkezi’nde, 15 Haziran’da da New York Pierre Hotel’de gösterildi. Filmin halen hayatta olan oyuncuları seyircilere anılarını anlattılar. 20th Century Fox Entertainment filmin DVD’sini piyasaya sürecek.

Los Angeles’teki Hoşgörü Müzesi’nde 11-12 ve 14 Haziran’da düzenlenen bir dizi etkinlikte Aslı Bayram, Anne Frank günlüğünden bölümler okudu. Bilindiği üzere Almanya’da yaşayan bir Türk olan Aslı Bayram, Almanya eski güzeli olup, tiyatroda Anne Frank’ı canlandırmıştı.

12 Haziran 1929’da dünyaya gelen Anne Frank, hayatının son iki yılını Nazi işgali altındaki Hollanda’da ailesi ile gizlenerek geçirmiş, bu süreçte yaşadıklarını ve duygularını tuttuğu günlükte kaleme almıştı. Anne Frank 1945 yılının Mart ayında yaşamını Bergen-Belsen’de yitirdi. 67 lisana tercüme edilen Anne Frank’ın günlüğü dünyada en çok okunan kitaplar listesinin başlarında yer alıyor.

Frances Goodrich ve Albert Hackett’in rol aldığı “The Diary of Anne Frank” filmi, o dönemde büyük ilgi görmüş 1959 yılında üç Oscar ödülüne layık görülmüştü. Bir manken olan Millie Perkins, Anne Frank rolünü canlandırmak üzere 10 bin aday arasından seçilmiş, Anne’ın kız kardeşi Margot rolünü Diane Baker oynamıştı. Filmin gösterimi öncesinde her iki oyuncu; Millie Perkins ve Diane Baker, yönetmenin oğlu George Stevens Jr. ile birlikte anılarını seyircilere anlatacaklar. Önümüzdeki Ekim ayında Millie Perkins, filmin orijinal kopyasını Yad Vaşem Holokost Müzesi’ne teslim etmek üzere İsrail’e gidecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın