ajanda’m

ajanda’m

• NE İZLEYELİM?

Reşat Nuri Güntekin’in eseri, Türk Edebiyatının başyapıtlarından biri, yaklaşık 90 yıldır en çok okunan Türk romanı, döneminde en çok ilgi ve seyirci toplayan Türk filmi, televizyonun seyirci rekorları kırmış unutulmaz dizisi: Çalıkuşu şimdi, bambaşka bir yorumla sahnede! Aynı anda üç farklı Feride’yi canlandıran Ebru Cündübeyoğlu, Elif Çakman ve Dilek Aba sayesinde 1920’lerde İstanbul’dan Anadolu’ya uzanan mücadele dolu yaşamın Türk kadınına yansımasını izliyoruz. Yazarının anlatımıyla, “Gözlerinden uyku gibi sevda akan” Feride’nin ölümsüz aşkı Kâmran’ı Atılgan Gümüş oynuyor. Feride’nin tüm öyküsünün köşe taşlarını oluşturan altı farklı kadın kahramanı Dilek Türker, Siyahlı Kadın’ı Deniz Türkali, Feride’nin Anadolu macerasının en önemli kişilerinden biri olan Dr. Hayrullah’ı Tarık Papuççuoğlu, dönemin tüm bürokratlarını Mehmet Ulay, Feride’nin sırdaşı Müjgân ve onu bu yolculuğunda küçük tuzaklarına çekmeye çalışan kadını Özlem Çakar, Yüzbaşı İhsan’ı Abdül Süsler, Feride’nin karşılaştığı kişileri Erez Ergin Köse ve Sanem İşler canlandırıyor. İpek Kadılar Altıner’in oyunlaştırdığı, Hakan Altıner’in sahneye koyduğu Çalıkuşu’nda Dekor / Kostüm tasarımı Gizem Gürsel - Sedef Kermen’e, ışık tasarımı Mesut Sarı’ya ait. Çalıkuşu 30 Ekim Perşembe akşamı, Pangaltı Haldun Dormen Tiyatrosu’nda. 

 • NE DİNLEYELİM?

Latin müzik denilince ülkemizde akla ilk gelen kişi Ayhan Sicimoğlu ve grubu Latin All Stars, Ghetto’nun sezona merhaba dediği Ekim ayından itibaren yine sahne almaya devam ederek tüm Latin müzik ve dans severleri bir araya toplayacak. Geçtiğimiz sezon farklı kıtalarda vermiş olduğu konserlerden topladığı farklı tatları gösterisine ekleyerek gün geçtikçe zenginleştirdiği müziği ve genişleyen repertuarı ile Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars Avrupa’nın önde gelen latin grupları arasında yer alıyor. Grubun gece boyunca tükenmeyen enerjisini hissetmek isteyenler, 25 Ekim Cumartesi gecesi Ghetto’ya uğrasınlar. Bilet fiyatları tam 34 YTL, öğrenci 24 YTL.

• NE OKUYALIM?

Ölümün Pembe Yüzü, Geçmişten Günümüze Kadınlar ve Kadınlarımız, Dünya Şairlerinden Atatürk Şiirleri, Gizemlerle Sarmalanmış İçsel Dünyamızın Derinliklerinde, Yaşamın İçinden Atatürk Anıları gibi önemli kitapların yazarı Hanri Benazus’un, Gönül Dağarcığımdan Özdeyişler adlı kitabı, Bizimkitaplar Yayınevi tarafından piyasaya çıktı ve kitapevi raflarındaki yerini aldı. Özdeyişler insanı düşündüren, ruhu güzelleştiren, iyiye ve güzele yönelten, yaşama yön veren özlü sözlerdir. Elbette bu sözleri söylemek iyi bir bilgi, ciddi bir birikim ve gözlem gerektirir. Hanri Benazus'un bu kitabı 60 yıllık bir birikimin ürünü. Her kelimesi bir düşünce mahsulü olan bu sözler sonsuza kadar insanların dillerinde ve yüreklerinde yerini koruyacak. Bu kitap sizi uçsuz bucaksız bir düşünce yolculuğuna çıkaracak ve yaşamınıza yeni yeni renkler katacak. Fiyatı 15 YTL

• NEREYE GİDELİM?

 Dışişleri Bakanlığı’nın himayesinde, Türk Musevi Cemaati tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Tarihi Sinagogları” adlı sergi, 7 Ekim’de Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar Bölümü’nde açıldı. Sergi, Amerikalı mimar Joel Zack’ın araştırmaları ile 1996 yılında Anadolu’nun muhtelif şehir ve kasabalarında, fotoğrafçı Devon Jarvis’in çektiği fotoğraflardan ve mimar Ceren Kahraman’ın yer çizimlerinden oluşuyor. Bu çalışma için günümüzde kullanılmakta olan sinagogların yanısıra Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde varlığı daha önce bilinmeyen ya da eskiden sinagog olan mekânlar da resimlendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın